Historyk IPN o abp. Tokarczuku: jego niezłomność była wielowymiarowa
02 lutego 2012 | 14:11 | pab Ⓒ Ⓟ
Abp Ignacy Tokarczuk był niezłomny nie tylko wobec władz komunistycznych. Jego niezłomność dotyczyła także wymiaru duchowego – mówił dr Mariusz Krzysztofiński, historyk rzeszowskiego IPN podczas wykładu „Pasterz niezłomny. Abp Ignacy Tokarczuk” zorganizowanego wspólnie przez IPN i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu 1 lutego wieczorem. Wczoraj minęła 94. rocznica urodzin arcybiskupa.
Prelegent przypominając biografię arcybiskupa, wspomniał o podsłuchu, zainstalowanym w domu biskupim. Nawiązał do tego podczas dyskusji, ks. Tadeusz Pater, salezjanin mieszkający w Przemyślu od 1975 r. – Rozmawiał z kimś poufnie, a te informacje od razu stawały się jawne, nawet publikowane w mediach. Biskup stanął na granicy: komu w końcu może ufać? – opowiadał ks. Pater.
Ks. prałat Stanisław Czenczek przypomniał również o tym, jak zabójca ks. Popiełuszki Grzegorz Piotrowski podczas procesu toruńskiego oskarżył arcybiskupa o współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Zostało to mocno oprotestowane zarówno przez środowiska kościelne, jak i świeckich, którzy wysyłali do rządu listy.
Opowiadając o stawianiu kościołów wbrew władzom, dr Krzysztofińśki zaznaczył, że bp Tokarczuk nigdy nie zostawiał księży i wiernych samych. Zawsze deklarował pomoc i wspierał i w razie potrzeby płacił za nich kary. „To ja buduję. Ty tylko mnie reprezentujesz” – mawiał do kapłanów.
Historyk podkreślił także duchowy wymiar niezłomności wieloletniego pasterza diecezji przemyskiej. – Bp Ignacy Tokarczuk prowadził cały czas pracę samokształceniową. Bardzo dużo czytał, medytował, robił zapiski – mówił Krzysztofiński.
Zaznaczył, że w swoich kazaniach bardzo często nawiązywał do godności ludzkiej. – Wyróżniał trzy elementy niezbędne do zachowania godności osoby ludzkiej. Pierwszym była wierność własnym ideałom i przekonaniom, drugim obrona godności ludzkiej przez gotowość nachylenia się ku drugiemu człowiekowi z pomocą i życzliwością, trzecim – żeby po sobie zostawić w życiu ślad, nawet kiedy my na ziemi przeminiemy – opowiadał Krzysztofiński. Dodał również jedną z jego opinii, że „nie ma większej tragedii osobistej, niż, gdy człowiek działa wbrew samemu sobie”.
Abp Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze lwowskiej 21 czerwca 1942 r., z rąk bp Eugeniusza Baziaka. Sakrę biskupią – w katedrze w Przemyślu z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego 6 lutego 1966 r. Przez wiele lat, jako ordynariusz diecezji przemyskiej, mimo sprzeciwu władz stworzył 220 nowych parafii i wybudował 430 nowych kościołów. Wszystkie bez zgody władz. Nazywany był „biskupem niezłomnym”, a przez rząd PRL uznawany za jednego z głównych wrogów ustroju. Poprzez swój bezkompromisowy stosunek do PRL i odważne wystąpienia, szybko uzyskał miano jednego z najpoważniejszych i najtrudniejszych wrogów ustroju. O wszelkich przejawach szykan bp Tokarczuk mówił wprost i otwarcie. W czasie historycznej wizyty w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł bpa Tokarczuka do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. Rok później abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.