Hiszpania czci swoją patronkę – Inmaculadę
08 grudnia 2017 | 09:03 | Madryt / mip (KAI/RV) Ⓒ Ⓟ
Inmaculada, czyli Matka Boża Niepokalanie Poczęta oficjalnie jest patronką Hiszpanii od 1760 r. Jednak prawda o Jej Niepokalanym poczęciu była uznawana w Hiszpanii dużo wcześniej przez teologów, malarzy, poetów i prosty lud.
Maryję – Inmaculadę ogłosił patronką tego kraju papież Klemens XIII w bulli „Quantum Ornamentii” 25 grudnia 1760 r. Od wieków Inmaculada obecna jest w literaturze, poezji, malarstwie i muzyce. Zakony rycerskie, jak np. kalatrawensi, ślubowały, że będą bronić prawdy o Niepokalanej, a specjalny proporzec z Jej wizerunkiem towarzyszył wielu hiszpańskim królom.
Obrońca Najczystszego Poczęcia Maryi
Już na XI Synodzie w Toledo w 675 r. wizygocki król Wamba nazywał się „Obrońcom Najczystszego Poczęcia Maryi” (Defensor de la Purísima Concepción de María). Kolejni królowie szli tą samą drogą. Ferdynand III, Jerzy I, cesarz Karol V czy Filip II nie tylko bronili tej prawdy, ale podczas wypraw wojskowych mieli ze sobą sztandar ku czci „Inmaculady”.
Także zakony rycerskie, które powstały w Hiszpanii ślubowały bronić Niepokalanego Poczęcia, jak np. Zakon Calatravas, którego członkowie byli ambasadorami Królestwa Hiszpanii w Polsce w XVII i XVIII w.
W 1644 r. Niepokalana została ogłoszona patronką i opiekunką całego Królestwa Hiszpanii. Decyzję tę dopiero ponad wiek później potwierdził papież Klemens XIII. W roku 1864 r. hiszpańscy księża otrzymali od Stolicy Apostolskiej specjalny przywilej, aby nosić niebieskie ornaty jako wyraz podziękowania za obronę dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.
Ślub za cenę życia
Szczególnie uroczysty charakter dzisiejsze święto ma w Villalpando. W 1466 r. jego mieszkańcy oraz dwanaście okolicznych miejscowości złożyli publiczny ślub, że będą bronić prawdy o Niepokalanej nawet za cenę własnego życia. Tekst ślubowania, które każdego roku jest odnawiane, zachował się do dzisiaj. Nazwy miejscowości znajdują się w gwiazdach, które otaczają głowę Maryi.
W Andaluzji pierwszą miejscowością, w której świętuje się Niepokalaną i nieprzerwanie odnawia ślubowanie od 1650 r. jest Puente Genil.
Czytaj także: Madryt walczy z bożonarodzeniowymi tradycjami
Do rozwoju nabożeństwa do Niepokalanej przyczynili się barokowi malarze. Obrazy Murilla znane są dzisiaj na całym świecie. XVII w. to także złoty wiek hiszpańskiej mariologii. Powstało wówczas wiele dzieł poświęconych tej prawdzie maryjnej.
Tradycje ludowe
Z dzisiejszym świętem łączą się liczne tradycje ludowe. Miejscowość Nava del Rey, gdzie celebrowana jest nowenna do Niepokalanej od 1745 r., słynna jest z procesji „los pegotes”, czyli “procesji pochodni” oraz słodyczy o tej samej nazwie. W innych miejscowościach można zobaczyć walkę między zwolennikami i przeciwnikami prawdy o Niepokalanej. W Sewilli, po uroczystej mszy, wierni przechodzą z katedry pod pomnik Matki Bożej, gdzie śpiewają Salve, a tzw. tuny, czyli grupy studenckie, grają popularne „sevillanas”.
Święto Niepokalanej jest tak mocne w Hiszpanii, że próby jego przeniesienia na niedzielę za rządów premiera Felipe Gonzaleza zakończyły się niepowodzeniem wobec ogromnego sprzeciwu społeczeństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.