Drukuj Powrót do artykułu

Powołano pierwszą instytucję kościelną ds. opieki nad ofiarami nadużyć seksualnych

21 lutego 2019 | 23:30 | mz (KAI/EP) | Madryt Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

W diecezji Astorgi, w północno-zachodniej Hiszpanii, powołano do życia instytucję zajmującą się opieką nad osobami, które ucierpiały wskutek nadużyć seksualnych ludzi Kościoła. To pierwszy taki podmiot wchodzący w skład struktur kościelnych w Hiszpanii. Jak poinformował lokalny biskup Juan Antonio Menendez, nowa instytucja zajmie się przede wszystkim osobami nieletnimi, które padły ofiarą nadużyć seksualnych na terenie diecezji Astorgi. – W skład nowego organu naszej diecezji wejdą m.in. psycholodzy oraz prawnicy, zarówno specjaliści od prawa kanonicznego, jak i cywilnego – wyjaśnił bp. Menendez.

Według deklaracji przedstawicieli hiszpańskiej Konferencji Episkopatu powstała w diecezji Astorgi instytucja będzie projektem pilotażowym, a jednocześnie potencjalnym wzorcem dla innych instytucji w kraju. Dotychczas żadna z hiszpańskich diecezji nie zadeklarowała jeszcze zamiaru uruchomienia podobnego podmiotu.

W 2018 r. działające na terenie Hiszpanii zakony jezuitów i klaretynów poinformowały, że przeprowadzą własne śledztwa w sprawie rzekomych nadużyć seksualnych wobec nieletnich w prowadzonych przez nie placówkach oświatowo-wychowawczych na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Przełożony katalońskiej prowincji jezuitów ks. Llorenc Puig wyjaśnił wówczas, że wnioski z dochodzeń zostaną podane do publicznej wiadomości z “poszanowaniem woli ofiar oraz prawa do domniemania niewinności” osoby oskarżonej. Wezwał też potencjalnych poszkodowanych do zgłaszania się do tego zakonu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.