Hołd ofiarom wojen, prześladowań i przemocy
31 sierpnia 2010 | 21:36 | awo, ks. pt/ms Ⓒ Ⓟ
Nowy duszpasterz mniejszości narodowych i etnicznych diecezji opolskiej ks. dr Piotr Tarliński oddał dziś hołd ofiarom wojen, prześladowań i przemocy. Wraz z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, romskiej i ludności związanej z kulturą morawską złożył dziś kwiaty pod pomnikiem ofiar Holocaustu w obozie zagłady w Auschwitz II – Birkenau.
Jutro natomiast weźmie udział w uroczystościach upamiętniających ofiary II wojny światowej i lat powojennych, które odbędą się przed pomnikiem w obozie w Łambinowicach/Lamsdorf na Śląsku Opolskim.
– Nie wyobrażam sobie, abym mógł rozpocząć duszpasterską służbę dla ludności różnego pochodzenia bez spojrzenia w przeszłość i pochylenia się zwłaszcza nad tymi sytuacjami, które naznaczone niewyrażalnym okrucieństwem człowieka względem swoich bliźnich pochłonęły tyle istnień ludzkic – mówi ks. Tarliński.. – Chociaż należę do pokolenia ludzi urodzonych po wojnie, to chciałbym na tym przerażającym cmentarzu świata w duchu katolickiego Kościoła wyrazić żal oraz prosić o przebaczenie ofiary i ich rodziny zarówno w imieniu własnym, jak i mniejszości niemieckiej, której będę duszpastersko posługiwał" – dodaje kapłan.
Wraz z duchownym, pamięć o ofiarach prześladowań, dyskryminacji, przemocy i bestialsko zadawanej śmierci gestem złożenia kwiatów pod pomnikiem ofiar Holocaustu w Auschwitz-Birkenau wyrażą dziś przedstawiciele mniejszości niemieckiej i romskiej z przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbertem Raschem oraz przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Romów w Rzeczypospolitej Polskiej Janem Korzeniowskim.
Delegacja złoży kwiaty pod pomnikiem Auschwitz II – Birkenau dla wszystkich ofiar. Jednocześnie kwiaty złożone zostaną przy tablicach upamiętniających ofiary narodowości żydowskiej, polskiej oraz czeskiej (morawskiej). Osobna wiązanka kwiatów złożona zostanie przy pomniku upamiętniającym ofiary narodowości romskiej. Hołd pomordowanym na terenie byłego obozu zagłady oddany zostanie w milczeniu.
– Wybraliśmy dzień 31 sierpnia na dzień pamięci o ofiarach wojen, przemocy i prześladowań, aby w ten sposób symbolicznie – w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej – w imię pomordowanych oraz w imię chrześcijańskiej Ewangelii pokoju zaprotestować przeciwko nieludzkiemu traktowaniu kogokolwiek, wezwać do pojednania i przebaczenia oraz do kształtowania solidarnego braterstwa między ludźmi różnych narodowości, różnych religii i wyznań, różnej przynależności kulturowej – podkreśla ks. Tarlinski.
Jego zdaniem, „okrutna krzywda wyrządzona Żydom, Polakom, Romom, Czechom, Morawianom i osobom innych narodów przez zwolenników hitlerowskiej dyktatury powinna pozostać przestrogą dla naszych i przyszłych pokoleń”. – Ich śmierć powinna być stale obecna w naszej pamięci jako wielkie wołanie o życie! – uważa ks. Tarliński
Po złożeniu kwiatów delegacja uda się do klasztoru sióstr karmelitanek, aby tam za wstawiennictwem św. Edyty Stein i św. o. Maksymiliana Kolbe uczestniczyć we Mszy św. i ogarnąć pamięcią i modlitwą wszystkich pomordowanych, ich rodziny oraz tych, którzy do tej pory w jakiejkolwiek formie dźwigają skutki zaistniałego barbarzyństwa. W celebrację Eucharystii włączona zostanie modlitwa o pokój, pojednanie i wspólne budowanie cywilizacji miłości przez ludzi różnego pochodzenia.
– Pojednanie i przebaczenie, a szczególnie wzajemne zrozumienie prowadzą do skutecznej troski o spokojną przyszłość. Jesteśmy mieszkańcami jednej ziemi, a współczesne środki komunikacji nieustannie przybliżają nas do siebie nawzajem, dlatego tylko wspólnie możemy wytworzyć przestrzeń dobra i odpowiedzialności, prawdy i szacunku – podkreśla ks. Tarliński.
Jutro natomiast weźmie udział w uroczystościach upamiętniających ofiary II wojny światowej i lat powojennych, które odbędą się przed pomnikiem w obozie w Łambinowicach/Lamsdorf na Śląsku Opolskim.
– To miejsce oddaje cierpienie śląskiej ziemi, jej mieszkańców, którzy swoją tożsamość, swoje polskie czy też niemieckie pochodzenie, w okowach wojen i konfliktów narodowościowych, przypłacili utratą ojczyzny, a nawet utratą życia – przypomina duszpasterz.
Jego zdaniem, to miejsce ukazuje bezsens prowadzonych wojen oraz odsłania ogrom zadanego cierpienia i to począwszy od wojny prusko-francuskiej (1870-1871), poprzez I i II wojnę światową, aż po lata 1945-1946, kiedy to w łambinowickim Obozie Pracy weryfikowano ludność śląską pod względem narodowościowym. Tym, którzy opowiadali się za Polską bądź wskazywali na swoją łączność z polskością pozwalano wrócić do domu. Ludność niemiecka, bądź ta, którą uznano za niemiecką, podlegała wysiedleniu – przypomina.
Ks. dr Piotr Tarliński został 1 lipca mianowany przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję duszpasterzem mniejszości narodowych. Zadania tego duszpasterstwa widzi w tym, aby – jak sam mówi – „pomagać proboszczom i wiernym różnego pochodzenia w kształtowaniu ich lokalnych społeczności na wzór Ewangelii, w oparciu o przykład Chrystusa, który ofiarował siebie za wszystkich ludzi”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.