Hołd z białych kwiatów dla Niepokalanej [GALERIA]
09 grudnia 2018 | 11:00 | mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Bądźcie światłami nadziei dla naszego miasta, dla naszej Ojczyzny, dla świata – życzył abp Wacław Depo metropolita częstochowski zgromadzonym licznie na jasnogórskim placu wiernym podczas hołdu z kwiatów złożonym Niepokalanej na wzór rzymski. Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem to już zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., gdy poświęcona została nowa figura.
„Niech w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę nasz szacunek i cześć do ziemskiej Ojczyzny Matki będzie obecny również w tym geście złożenia kwiatów u stóp Niepokalanej. Uwielbiając Maryję hołdem z kwiatów wypowiedzmy nasz hołd wdzięczność za Jej opiekę nad Polską” – zachęcał zgromadzonych częstochowian i pielgrzymów przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.
Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo dokonany został akt zawierzenia Maryi. – Zawierzam Ci księży biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, wspólnotę zakonu paulinów, spójrz na Tobie oddany lud, na nasze wspólnoty rodzinne, młodzież i nasze dzieci, zobacz nasze serca, które chcą odpowiedzieć na łaskę, ale uwodzone są siła przekłamań i panoszącego się zła. Dlatego prosimy Cię zwyciężaj łaską Boga – prosił metropolita częstochowski.
Po czym główny celebrans na podnośniku wozu strażackiego przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie został uniesiony na wysokość figury, gdzie złożył wiązankę z białych kwiatów. Za przykładem arcybiskupa także wierni złożyli na cokole przed figurą przyniesione przez siebie kwiaty.
Marek Pruchniewicz pochodzi z Wohynia k. Radzynia Podlaskiego i jak twierdzi „przyszło takie „utęsknienie”, pragnienie, że przyjechał na Jasną Górę, by uczestniczyć po raz pierwszy w tym szczególnym hołdzie oddawanym Matce Bożej. Maryję stara się wpisywać w swoje życie na co dzień, także w chwilach upadku, bo jak twierdzi Ona pomaga mu się podnosić z życiowych i duchowych porażek.
Figura Maryi stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei Najświętszej Maryi Panny. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.
Obecna figura Maryi pochodzi z 2009 r. i zastąpiła poprzednią prawie stuletnią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.