Honorowi dawcy krwi i szpiku kostnego oraz osoby po przeszczepie z pielgrzymką do Łagiewnik
27 lipca 2011 | 10:04 | md Ⓒ Ⓟ
V Ogólnopolska Rodzinna Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz Osób Żyjących po Przeszczepach do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się w sobotę 30 lipca. – Pielgrzymka ma charakter religijny, aby umacniać przeświadczenie, że oddawanie krwi jest bożą ideą. Eucharystia i Słowo Boże pokrzepią i zachęcą pielgrzymów do czynnego wspierania tej idei – mówi ks. Jerzy Lesko, duszpasterz Honorowych Dawców Krwi i organizator pielgrzymki.
Zdaniem ks. Leski, spotkanie „nabiera szczególnego wymiaru tu w Łagiewnikach, skąd rozbrzmiewa wezwanie Chrystusa o miłosierdzie”. – Współczesnym darem miłosierdzia jest dzielenie się krwią z drugim człowiekiem – dodaje kapłan.
Głównym punktem pielgrzymki będzie uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, ordynariusza sosnowieckiego. Zaplanowano także czas na świadectwo osób żyjących po przeszczepach, a także występ zespołu San Damiano z Kęt. Uroczystości zakończą się Koronką do Miłosierdzia Bożego i zwiedzaniem Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. W godz. 8.00-15.00 będzie można oddać krew w holu Dolnej Bazyliki. Każdy dawca otrzyma książkę „Niezłomni” wydawnictwa Biały Kruk oraz weźmie udział w losowaniu karnetów na weekendowe rodzinne pobyty w ośrodku wypoczynkowym „Ostoja Górska” w Koninkach, w Gorcach.
– Nie ma piękniejszego sposobu naśladowania Chrystusa, jak dzielenie się swoją krwią, szpikiem czy organami. Zachęciłem do tego moich parafian w Leśnej. Spotkałem się z wielkim pozytywnym odzewem. Ludzie mówią, że rozumieją dzięki temu na czym polega chrześcijaństwo i realizują przykazanie miłości w bardzo dosłowny sposób – mówi ks. Piotr Sadkiewicz, który propaguje idee honorowego dawstwa i sam jest dawcą szpiku kostnego.
Pielgrzymka będzie przebiegać po hasłem „W komunii z Bogiem i bliźnimi”, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
– Spodziewamy się około tysiąca osób, w tym około stu pielgrzymów odda krew – mówi Henryk Dziedzic, jeden ze współorganizatorów pielgrzymki. – Zaangażowanie w organizację pielgrzymek spowodowało mój powrót, po kilkuletniej przerwie, do krwiodawstwa. Dzięki temu czuję się zdrowszy i jestem przekonany, że pomagam potrzebującym – dodaje Dziedzic.
Czas pielgrzymki nie jest przypadkowy. Na okres wakacji przypadają urlopy dawców, a równocześnie wzrasta wtedy liczba wypadków i rośnie zapotrzebowanie na krew. Zapasy Banków Krwi systematycznie maleją, dlatego krakowskie wydarzenie ma o tej naglącej potrzebie przypominać.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.