Hucisko: Msza św. w obrządku polsko–katolickim w ramach tygodnia ekumenicznego
22 stycznia 2011 | 12:58 | dziar Ⓒ Ⓟ
Wyjątkowo w obrębie wiernych tylko dwóch Kościołów – rzymskokatolickiego i polskokatolickiego – odbywało się wczoraj spotkanie ekumeniczne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w jednej z siedmiu parafii Kościoła polskokatolickiego w Hucisku k. Stąporkowa (woj. świętokrzyskie).
„Duchowni protestanccy i ksiądz prawosławny uczestniczyli w innych spotkaniach ekumenicznych, dlatego pozwoliłem sobie odprawić Mszę, gdyż wiele osób pytało mnie, jak wygląda Msza i spowiedź generalna w naszym Kościele” – wyjaśnia KAI ks. Paweł Walczyński, proboszcz parafii polskokatolickiej Wniebowzięcia NMP w Hucisku.
Słowo do zebranych wygłosił ks. Paweł Borto, diecezjalny referent ds. ekumenizmu w diecezji kieleckiej, zwracając m.in. uwagę na łączącą rolę wspólnej modlitwy oraz siłę wspólnoty, w jej dążeniu do jedności.
W spotkaniu wzięli udział także ks. Marek Migocki, proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Odrowążu z grupą wiernych, ks. Krzysztof Pikulski ze Skarżyska–Kamiennej z Kościoła polskokatolickiego, grupa kleryków i wiernych z diecezji kieleckiej oraz – zdaniem ks. Pawła Walczyńskiego „jak dotąd najbardziej licznie w historii spotkań” – polskokatolicy z Huciska.
Po Mszy uczestnicy spotkania ekumenicznego poznawali się wzajemnie podczas agapy, z tzw. „ekumenicznym smalcem, żurkiem i domowym chlebem”, która przeciągnęła się aż do godz. 21. „Nasi goście czuli się tu dobrze. Mówili, że w Hucisku jest tak miło, że nie chce się wyjeżdżać” – podkreśla ks. Walczyński.
Ekumeniczne spotkania w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, są organizowane w Hucisku od 2007 r.
Parafia Kościoła polskokatolickiego w Hucisku, licząca dzisiaj ok. 150 wiernych, powstała w 1936 r. Wskutek konfliktu ludzi z miejscowym duchowieństwem katolickim z Warszawy przyjechali księża polskokatoliccy celem zorganizowania parafii.
Parafia znajduje się w obrębie dekanatu kieleckiego, w diecezji krakowsko–częstochowskiej. Po trudnych dla obu stron latach PRL i braku porozumienia wspólnot, od końca lat 90. nastąpiło ocieplenie stosunków. Dobra współpraca pomiędzy obu Kościołami w kilku ostatnich latach to zasługa obu proboszczów: narodowego ks. Pawła Walczyńskiego i katolickiego proboszcza parafii Odrowąż, ks. Marka Migockiego.
„Całe Hucisko to zaledwie ok. 700 mieszkańców. Podejmujemy wspólne inicjatywy wychowawcze, np. przy organizacji ferii. Nie było przypadku, żeby np. ignorować sąsiedzkie pogrzeby” – mówi ks. Walczyński. Z jego inicjatywy powstała świetlica środowiskowa „Zapiecek”, gdzie z pomocy w lekcjach i bezpłatnego dostępu do Internetu korzystają dzieci z obu Kościołów.
Kościół Polskokatolicki powstał 1900 r. w USA, na tle konfliktu Polonii amerykańskiej, która nie chciała zaakceptować kapłana nie–Polaka. Reprezentujący jej interesy ks. Franciszek Hodur, po zaostrzeniu konfliktu, został obłożony ekskomuniką przez biskupa miejsca O’Harę. Założył wtedy Polski Kościół Reformowany (Narodowy), który m.in. nie uznawał prymatu Ojca Świętego, wprowadził polski język do liturgii i wolny wybór kapłanów co do celibatu oraz spowiedź ogólną. W Polsce pierwsze parafie powstawały w 1919 r.
Na nabożeństwie ekumenicznym w 2000 r. we Wrocławiu w obecności przedstawicieli Episkopatu Polski i wiernych doszło do porozumienia o współpracy i poszanowaniu obu Kościołów.
Kościół polskokatolicki podzielony jest na trzy diecezję: warszawską, wrocławską i krakowsko–częstochowską, ma ponad 80 parafii i ok. 19 tys. wiernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.