Drukuj Powrót do artykułu

Huta Komorowska: dziękowano Bogu za działalność misyjną kard. Kozłowieckiego SJ

24.09.2017 , apis, Huta Komorowska, 24-09-2017 Ⓒ ℗

Podczas odbywających się 24 września jubileuszowych X Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej i w Majdanie Królewskim dziękowano Bogu za jego życie, powołanie, działalność misyjną i serce okazywane wszystkim tym, których spotkał.

W niedzielę, drugiego dnia obchodów Mszy św. sprawowanej przed dworem rodziny Kozłowieckich, który obecnie służy, jako siedziba Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego SJ przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz z udziałem ojców jezuitów, misjonarzy oraz kapłanów z diecezji.

Biskup sandomierski na początku liturgii wspomniał osobę kard. Adama Kozłowieckiego SJ, podkreślając jego zawierzenie Bogu i szeroko rozumianą troskę o drugiego człowieka. Podczas homilii ks. Bartłomiej Krzos wskazywał na potrzebę zaangażowania w misję, jako odkrycie powołania do pracy w winnicy Pańskiej.

– Nasz kardynał był oddanym misjonarzem i pasterzem, który wyruszał nieustannie, aby szukać tych, którzy chcieliby pójść do winnicy Pańskiej. On uczy nas, że rzeczy wielkie składają się z rzeczy małych i dobrze zrobionych – podkreślał kaznodzieja.

Część artystyczna i konferencyjna odbyła się w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Majdanie Królewskim, gdzie młodzi artyści występujący we wczorajszym VI Podkarpackim Festiwalu Piosenki Misyjnej zaprezentowali swoje zdolności wokalne i muzyczne.

O doświadczeniu pracy medycznej w Afryce mówiła lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, która przez wiele lat posługiwała w szpitalach w Angoli.

– Afryka boryka się z czterema głównymi chorobami: malaria, największy zabójca tropiku, który każdego uśmierca około 2 mln ludzi, gruźlica, trąd, który jest tam straszną chorobą, oraz HIV, który uśmierca ten kontynent. Posługując tam, jako lekarz mam doświadczenie wielkiego obdarowania wielkim serce ze strony tych, którym pomagam – opowiadała pani doktor.

Osobistym doświadczeniem ze spotkania z ks. kard. Adamem Kozłowieckim podzielił się długoletni misjonarz z Kongo o. Pacyfik Edward Czachor OFM, który właśnie ks. kard. Kozłowieckiemu zawdzięcza możliwość wyjazdu na misję. Zakonnik mówił także o niezwykłym kulcie o. Pio wśród Afrykanów.

Trzydniowe obchody zakończy 25 września IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych, który zorganizowany będzie w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego.

Organizatorem X Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ “Serce bez granic”.

Ks. kard. Adam Kozłowiecki SJ urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.

W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.

Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.