Huta Polańska: 25. rocznica odnowienia ośrodka duszpasterskiego
11 września 2016 | 10:27 | tn Ⓒ Ⓟ
W 25. rocznicę odnowienia ośrodka duszpasterskiego w Hucie Polańskiej duchowni i świeccy dziękowali Bogu za odbudowany kościół i wznowione działania duszpasterskie. Z tej okazji 10 września Ośrodek Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Parafia Katedralna Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie zorganizowały sesję naukową „Huta Polańska dawniej i dziś”.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny. Następnie rozpoczęła się konferencja naukowa pod hasłem „Huta Polańska dawniej i dziś”. Przybyli na konferencje naukowcy zaprezentowali m.in. historię powstania miejscowości i jej dziejów, budowę kościoła oraz dzieje ośrodka duszpasterskiego. W sumie zebrani wysłuchali siedmiu referatów: mgr. Daniela Nowaka, pt. „Geneza i początki miejscowości”; mgr. Krzysztofa Haptasia, „Społeczność Huty Polańskiej w świetle akt metrykalnych parafii w Nowy Żmigrodzie”; mgr. Doroty Zańko, „Huta Polańska we wspomnieniach jej dawnych mieszkańców”; dr. Bartosza Walickiego, „Wizytacja kanoniczna ośrodka duszpasterskiego w 1906 r.”; ks. dr. Krzysztofa Szopy, pt. „Budowa kościoła w Hucie Polańskiej w okresie międzywojennym”; ks. prof. dr. hab. Waldemara W. Żurka SDB, „Odnowienie ośrodka duszpasterskiego i jego dzieje w latach 1991-2016”; ks. mgr. Krzysztofa Wilczkiewicza, „Możliwości rozwoju ośrodka duszpasterskiego w Hucie Polańskiej. Perspektywa pastoralna”. Moderatorem konferencji był ks. dr Sławomir Zych z KUL, autor książki „Huta Polańska. Dzieje ośrodka duszpasterskiego”.
Budowa kościoła w Hucie Polańskiej położonej w obrębie Beskidu Niskiego rozpoczęła się w 1935 r., poświęcenie zaplanowano na wrzesień 1939 r. II wojna światowa przerwała te plany. Niemcy wysiedlili wieś, która podczas Operacji Dukielskiej została doszczętnie zniszczona przez ogień artyleryjski. Po wojnie, przez kilkadziesiąt lat, ruiny kościoła niszczały. Pod koniec lat osiemdziesiątych zainteresował się nimi ks. Jan Delekta, ówczesny proboszcz parafii w Polanach, obecny proboszcz parafii katedralnej. W 1991 r. ks. Delekta zainicjował odbudowę zrujnowanego kościoła. Poświęcenie odbyło się w 1995 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.