Huta Szklana: atrakcje okolic Świętego Krzyża na festynie u podnóża klasztoru
17 lipca 2011 | 13:07 | dziar Ⓒ Ⓟ
Turyści i pielgrzymi nawiedzający świętokrzyskie sanktuarium mogą dzisiaj uczestniczyć w imprezie piknikowej pod nazwą „Od Świętego Krzyża – na ludową nutę i nie tylko”, która od wczesnego popołudnia odbywa się w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej – ostatniej miejscowości przed Świętym Krzyżem.
Organizatorzy z Gminnego Centrum Kultury w Bielinach zadbali o atrakcje dla tych, którzy przyjadą do Huty Szklanej lub uczestniczą w Mszach św. na św. Krzyżu.
Na wystawie fotograficznej prezentującej ciekawe zakątki regionu, można zobaczyć obiekty sakralne Gór Świętokrzyskich, w tym charakterystyczne, kryte gontem kapliczki. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy nawiązujące do zwyczajów sprzed wieków, jest degustacja regionalnych smakołyków.
Każdy uczestnik może zwiedzić osadę, oddaną do użytku w maju br. i zajrzeć do wszystkich chat. Dawne rzemiosła prezentują w nich m.in. kowale, garncarze, rymarze, tkaczki i zielarki, wykorzystywane są np. słynne receptury benedyktynów.
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej – zagospodarowany w konwencji wioski średniowiecznej obszar – z warsztatami bednarskimi, ziołolecznictwem, średniowiecznym rzemiosłem wraz z towarzyszącą wiosce infrastrukturą, został oddany do użytku 8 maja 2011 r. i poświęcony przez księży oblatów ze świętokrzyskiego sanktuarium i proboszcza z Huty Nowej.
Inwestycja, współfinansowana z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, umożliwi pełniejszą organizację czasu dla turystów i pielgrzymów nawiedzających świętokrzyskie sanktuarium i poznawanie jego najbliższej okolicy. Znacznie poprawi także możliwości parkingowe w Hucie Nowej, ułatwiając dostęp na św. Krzyż. Pracę w Średniowiecznej Osadzie zyskało ok. 50 osób z okolicznych miejscowości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.