I Kongres ks. prał. Wacława Blizińskiego
27 września 2023 | 20:32 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
W Liskowie i Kaliszu w diecezji kaliskiej odbędzie się 28 i 29 września I edycja Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego herbu Korczak. Na wydarzenie złożą się dwie główne debaty i 16 debat tematycznych. Planowane jest także podpisanie Karty Kongresu, która będzie deklaracją woli do wspierania szeregu zintegrowanych ze sobą działań na rzecz rozwoju spółdzielczości i pomocy bliźnim.
– Podczas tego Kongresu chcemy przywołać niezwykłą postać – kapłana, działacza społecznego i religijnego, człowieka, który zmienił oblicze nie tylko swojej parafii, ale także miał wielki wpływ na życie mieszkańców wsi w początkach XX wieku. Był to gorliwy kapłan, bardzo wrażliwy na ludzką biedę, na ówczesne problemy mieszkańców wsi, poszukujący jak temu zaradzić – powiedział KAI bp Damian Bryl.
Biskup kaliski podkreślił, że ks. Bliziński był człowiekiem, który powoływał instytucje mające służyć mieszkańcom i dzięki którym poziom życia na wsi zmienił się. – Chcemy tę postać wspominać, ale chcemy też zastanawiać się, jakie ważne myśli, jakie przesłanie zaczerpnąć od niego na współczesne czasy – zaznaczył bp Bryl.
W tym roku przypada 100. rocznica uchwalenia przez Sejm II RP I kadencji ustawy regulującej kwestie prawne związane z opieką społeczną od 1924 aż do 1991 r. Głównym jej inicjatorem był ks. prał. Wacław Bliziński, herbu Korczak. Ze względu na zdobyte wieloletnie praktyczne doświadczenie w rozwoju spółdzielczości i pracy społecznej na wsi, które przeciwstawiało się rusyfikacji, ten legendarny kapłan był w całej II Rzeczypospolitej powszechnie uznanym autorytetem wcielenia w życie Katolickiej Nauki Społecznej. Natomiast Lisków, gdzie ks. Bliziński pełnił posługę proboszcza, nazywano kolebką polskiej spółdzielczości.
Kongres rozpocznie jutro Msza św. o godz. 10.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Liskowie pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla.
Debaty będą odbywać się w Zespole Szkół nr 1 im. ks. prał. Wacława Blizińskiego. Główna debata nt. „Przyszedłem wam przychylić nieba i chleba” z udziałem br. Zdzisława Dumy OFMCap, biskupa kaliskiego Damiana Bryla, ks. Czesława Marchewicza CR, Jana Krzysztofa Ardanowskiego i prof. Mieczysława Morawskiego rozpocznie się o godz. 11.15.
O 12.30 zaplanowano podpisanie Karty Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego herbu Korczak. Po południu odbędzie się osiem debat tematycznych.
Drugi dzień Kongresu rozpocznie Msza św. o godz. 9.00 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem kustosza ks. prał. Jacka Ploty.
Na debaty uczestnicy zaproszeni są do sal Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
Organizatorem I edycji Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego herbu Korczak jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa, natomiast partnerzy strategiczni Kongresu to Diecezja Kaliska oraz Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
Patronat honorowy nad Kongresem sprawują: biskup kaliski Damian Bryl, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Katolicka Agencja Informacyjna oraz media diecezji kaliskiej.
Szczegółowy program Kongresu jest dostępny na stronie internetowej www.xblizinski.pl
Ks. Wacław Bliziński urodził się w Warszawie 28 lipca 1870 r. Latem 1887 r. wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1892 r. z rąk bp. Zdzisława Kossowskiego.
Po blisko 6-letnim pobycie we Włocławku (był tam m.in. wikariuszem katedry) trafił w 1899 r. do Liskowa, gdzie został proboszczem.
Lisków miał przed rokiem 1900 bardzo złą opinię pod każdym względem. Była to wieś zaniedbana, zarówno molarnie jak i gospodarczo. Nowy proboszcz postanowił stawić czoła wszechobecnej nędzy mieszkańców. Zakładał m.in. placówki gospodarcze, by w ten sposób stopniowo wciągnąć ich do pracy społecznej. W działalności ks. W. Blizińskiego bardzo ważne miejsce zajmowała oświata, dlatego zorganizował tajne komplety na plebani, a od 1905 r. uruchomił sieć ochronek – tajnych szkółek na terenie całej parafii.
Innym elementem programu proboszcza zmierzającym do pobudzenia ludności wiejskiej do pracy społecznej i wydźwignięcia jej z ubóstwa i zacofania było zorganizowanie w 1904 r. Kasy Oszczędności im. Franciszka Stefczyka, która nie tylko uczyła mieszkańców wsi oszczędności i zdobywania niezbędnych kredytów, ale również przyczyniała się do postępu rolniczego, a przez to także do polepszania ich bytu. Od 1921 r. służyła ona nadal mieszkańcom Liskowa i okolicznych miejscowości jako Bank Ludowy.
Następnym kierunkiem działań ks. Blizińskiego było utworzenie organizacji spółdzielczych. W tym celu już w 1902 r. zorganizowana została Spółdzielnia Przemysłowo-Handlowa „Gospodarz”, skupiająca szereg zakładów i stowarzyszeń: Mleczarnię Parową (powstałą w 1911 r.), Piekarnię Spółdzielczą (założoną w 1913 r.), Rzeźnię, Spółdzielczą Cegielnię i Betoniarnię (od 1919 r.) oraz Stowarzyszenie Zbożowe (posiadające własny młyn parowy w pobliskim Koźminku) i Stowarzyszenie Budowlane (oba funkcjonujące od 1919 r.).
Kolejnym punktem programu realizowanego przez liskowskiego duszpasterza była walka z alkoholizmem (w czym wspierało go Bractwo Trzeźwości powołane do życia już w 1900 r.) oraz zaktywizowanie środowiska wiejskiego poprzez zawiązanie szeregu organizacji kulturalno-społecznych. W 1900 r. powstał chór i orkiestra parafialna, a w 1902 r. teatrzyk amatorski, który prezentował m.in. cieszące się dużym zainteresowaniem jasełka.
Ważną rolę w działalności ks. Blizińskiego pełniły też placówki o charakterze społeczno-oświatowym, w których młodzież pobierała naukę i zdobywała zawód, w tym warsztaty tkackie i warsztaty zabawkarskie.
Innym pomysłem księdza, mającym na celu nie tylko pogłębienie wiary wśród mieszkańców parafii, ale także włączenie gospodyń z Liskowa do pracy społecznej, było zorganizowanie w 1910 r. Kółka Różańcowego. Do 1913 r. na terenie parafii powstało dalszych 11 takich Kółek, skupiających po 15 osób każde. Natomiast w 1911 r. powołano jeszcze Parafialne Kółko Kobiece, którego głównym zadaniem było krzewienie wiadomości z zakresu gospodarstwa domowego.
Prężną działalność ks. Blizińskiego przerwał wybuch II wojny światowej. Z chwilą wkroczenia oddziałów niemieckich ksiądz został umieszczony na liście osób przewidzianych od aresztowania i musiał opuścić swoich wiernych. Ukrywał się przez jakiś czas w Warszawie, a następnie, gdy zaniemógł, opiekowały się nim siostry służebniczki w Częstochowie. Tam też zmarł 17 października 1944 r. W 1947 r. ciało kapłana sprowadzone zostało do Liskowa i spoczęło na miejscowym cmentarzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.