I Mazowiecki Kongres Trzeźwości
06 lipca 2019 | 12:59 | eg | Biała k. Płocka Ⓒ Ⓟ
– Apostolstwo trzeźwości, to walka duchowa – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podczas I Mazowieckiego Kongresu Trzeźwości, a zarazem II Kongresu Trzeźwości Diecezji Płockiej, pod hasłem „Savoir-vivre człowieka wolnego”. Złożyła się na niego uroczysta liturgia oraz część sympozjalna.
II Kongres Trzeźwości Diecezji Płockiej rozpoczął się Mszą św. w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej koło Płocka. Przewodniczył jej bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
– Wyrażenie „savoir-vivre” oznacza „sztukę życia”. Mówiąc o sztuce życia człowieka wolnego, musimy dotrzeć do samego źródła, a jest nim miłość zakorzeniona w Bogu. Bez tej miłości nie ma prawdziwej wolności. Jako wspólnota wierzących w Chrystusa, wspólnota jego uczniów, musimy stawać się twórcami nowej kultury. W szkole „nowego człowieka” uczymy się słów, które są nie tylko wyrazem dobrych manier, ale odzwierciedleniem życia ewangelicznymi wartościami, wyrazem praktykowania chrześcijańskich cnót – zastrzegł hierarcha.
Stwierdził też, że pijaństwo może prowadzić do utraty zbawienia. Apostolstwo trzeźwości to nie tylko angażowanie się w akcje społeczne na rzecz otrzeźwienia narodu, ale przede wszystkim „walka duchowa oparta na modlitwie, ofierze, wyrzeczeniu i odważnym świadectwie” – wskazywał bp Bronakowski. To walka ze złem, które pęta wiele synów i córek polskiej ziemi. Źródłem podejmowania wszelkich inicjatyw, zawsze powinna być miłość do Boga i bliźniego.
Bp Bronakowski poświęcił także obraz sługi Bożego Mateusza Talbota, abstynenta, o którego beatyfikację modlą się grupy trzeźwościowe w diecezji płockiej.W gronie prelegentów był m.in. Rafał Porzeziński, autor programu „Ocaleni” w TVP, o ludziach, którzy wysiłkiem woli i modlitwą uwolnili się od nałogów i uzależnień. W Białej obecny był też prof. Krzysztof Wojcieszek – filozof i specjalista ds. profilaktyki uzależnień. Powiedział m.in. o tym, że w społeczeństwie brakuje pełnej wiedzy o skutkach pijaństwa i o drodze do przezwyciężenia tego zjawiska. Polacy nie są wobec nadużywania alkoholu bezradni. Muszą starać się usunąć „normę społeczną” wręcz nakazującą pijaństwo.
Z kolei bp Tadeusz Bronakowski w swym wystąpieniu zauważył, że istnieje ścisły związek pomiędzy poziomem religijności a zachowaniami prozdrowotnymi: im wyższa religijność, tym wyższe prawdopodobieństwo aktywności fizycznej i niższe prawdopodobieństwo palenia tytoniu i nadużywania alkoholu. – Głębokie życie wiarą, praktyki religijne, otwarcie się na Bożą miłość, to wspaniała ochrona przed uzależnieniami – konkludował duchowny.
Organizatorem kongresów trzeźwościowych w Białej był Ośrodek Trzeźwości Diecezji Płockiej z dyrektorem ks. kan. Zbigniewem Kanieckim, proboszczem parafii Biała m.in. przy współpracy z samorządami lokalnymi i Katolickim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom „Filadelfia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.