I pielgrzymka Jana Pawła II to historia wciąż żywa i nośna
03 czerwca 2019 | 17:00 | lk / pz | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, to mimo upływu 40 lat historia wciąż żywa i nośna, i dobrze, że jest przypominana – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas gdańskich uroczystości upamiętniających 40. rocznicę pierwszej papieskiej wizyty w Polsce.
Na obchody zorganizowane pod hasłem „Obudził w nas Solidarność” w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej przybyli członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim, gdańscy biskupi oraz liczne delegacje NSZZ „Solidarność”.
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Sala BHP Stoczni Gdańskiej to miejsce historyczne, w którym rodziła się „Solidarność”. – Ale zanim się narodziła, to kilkanaście miesięcy wcześniej papież Jan Paweł II obudził w nas tę „Solidarność”. Jego słowa stworzyły rzeczywiście zupełnie nową przestrzeń myślenia, nową przestrzeń dla naszych pragnień wolności, niepodległości i demokracji – mówił szef rządu.
„To właśnie w tamtych pamiętnych dniach, 40 lat temu, w latach głębokich podziałów, Jan Paweł II przyniósł do Polski coś wyjątkowego: ziarno porozumienia. On był ojcem porozumienia między Polakami. To dlatego kilkanaście miesięcy później mogliśmy się policzyć i było nas 10 milionów” – przypomniał Mateusz Morawiecki.
List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał min. Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP. – Nie będzie żadną przesadą, że pielgrzymka ta była dla naszej Ojczyzny wydarzeniem epokowym – stwierdził Andrzej Duda, wspominając pierwszą wizytę papieża Polaka.
„Pamiętne słowa wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie obudziły w nas ducha wolności i stały się impulsem do działania, którego owocem był ruch „Solidarności”, a w efekcie upadek komunizmu” – podkreślił prezydent.
Jak dodał, „wolna Polska była wielkim pragnieniem papieża Polaka, ale jego nauczanie to wielkie dziedzictwo myśli, w której jest godność każdego człowieka; godność wyrażająca się także poprzez pracę i dzięki pracy”.
W tym kontekście Andrzej Duda przypomniał, że Jan Paweł II był wielkim głosicielem solidarności i sprawiedliwego ładu społecznego. – Mówił o tym, że praca nie może być towarem; że praca jest źródłem siły społecznej; że polityka i ekonomia pracy powinny uwzględniać potrzeby rodziny – zaznaczył prezydent.
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że Jan Paweł II „podniósł z kolan naszą Ojczyznę i ten proces trwa po dziś dzień, chociaż jest okaleczały”.
Przypomniał, że sam z Solidarnością związał się od samego jej początku, gdy został kapelanem związkowców regionu Białystok, zarówno robotników, jak i rolników indywidualnych. – To były piękne dni – dodał.
Przypomniał, że mija 40 lat pierwszej wizyty apostolskiej Jana Pawła II do Polski. Wyraził ubolewanie, że są i tacy, którzy odwrócili się do tej historii plecami. – Być może dlatego, że przyszły dwa nowe pokolenia, dla których 40 lat to czas mierzony przeszłością i historią – powiedział. – Ale ta historia jest wciąż żywa, jest wciąż nośna i dobrze, że jest przypominana – dodał.
W trakcie uroczystości przyznano tytuł Człowieka Roku 2018 nadawany przez „Tygodnik Solidarność”. Otrzymał go ks. prałat Ludwik Wiśniewski, proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.
W programie gdańskich obchodów zaplanowano także konferencję naukową pt. „Obudził w nas Solidarność…” oraz otwarcie wystawy „Ojciec Święty z Solidarnością – Solidarność z Ojcem Świętym”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.