II Adwentowy Dzień Skupienia
15 grudnia 2012 | 13:46 | mag / pm Ⓒ Ⓟ
W parafii O. Pio na warszawskim Gocławiu odbył się II Adwentowy Dzień Skupienia dla Grup Modlitwy Św. Ojca Pio z terenu Warszawy i okolic.
– Pragniemy w ten sposób umocnić się w wierze i przygotować się do głębszego przeżycia czasu świąt Narodzenia Pańskiego – powiedział ks. proboszcz Andrzej Kuflikowski.
Doroczne czuwanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka. Przywołując w homilii słowa włoskiego kapucyna z Pietrelciny, podkreślił on znaczenie modlitwy w życiu duchowym. "Jeśli dzisiaj wiara ginie, to winić za to trzeba brak modlitwy. Boga nie znajduje się w bowiem w książkach, ale na modlitwie” – pisał do swoich duchowych dzieci Ojciec Pio.
Bp Solarczyk zwrócił także uwagę, że O. Pio był "swoistym kluczem otwierającym bramy ludzkich serc na pełnię łaski". – Kiedy jednak napotykał na różne barykady w postaci grzechu, przywiązań czy nieszczerego wejścia w Bożą Tajemnicę, wyrażał to w sposób bardzo konkretny – zauważył kaznodzieja.
– Jak trudno nam jest zatrzymać się z otwartością serca przy tym, co jest Bożym Słowem, jak trudno jest złamać tylko nasze ludzkie przyzwyczajenia czy doświadczenia i poprosić Pana Boga: "prowadź, czekam na Twoją łaskę", nie prosząc jednocześnie, aby ona dopasowała się do naszego czasu, wyobrażeń czy w końcu naszych decyzji – mówił dalej bp Solarczyk. Nawiązując jednocześnie do postaci proroka Eliasza, czciciela i świadka Bożej Mocy, zachęcał on Grupy Modlitwy Św. Ojca Pio do zaufania Chrystusowi i Jego prowadzeniu.
Biskup pomocniczy warszawsko-praski powiedział też, że otrzymywanych łask nigdy nie można zatrzymywać tylko dla siebie. – Idźcie z tą Bożą tajemnicą i wezwaniem do innych, nie po to jednak aby błyszczeć czy stawać się liderami czyjegoś życia, ale aby być taką ‘Bożą solą’, która ukaże komuś sens życia, obroni przed zniszczeniem czy pokusami złego – tłumaczył.
Po Mszy św. o. Gabriel Bartoszewski OFMCap wygłosił konferencję na temat wiary św. Ojca Pio. Jak zaznaczył, jednym z owoców wiary jest już sama troska, aby nie obrazić Boga grzechem. – Odrzucenie zła i lęk przed nim ma swoje głębokie uzasadnienie teologiczne – tłumaczył kapucyn. – Dla tego, kto kocha Jezusa, już sama myśl, że może utracić z Bogiem kontakt powoduje cierpienie – dodał.
W programie II Adwentowego Czuwania Grup Ojca Pio był także czas na wspólny: różaniec, drogę krzyżową, Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Adorację Najświętszego Sakramentu. Spotkanie zwieńczyła agapa.
Grupy Modlitwy św. Ojca Pio powstały w 1950 r. Jednym z ich głównych charyzmatów jest wstawianie się do Boga w intencji Ojca Świętego i całego Kościoła powszechnego. Obecnie Grupy istnieją już w 34 krajach świata, skupiając ok. pół miliona osób. W Polsce ich liczba dochodzi do 300. Najwięcej działa na południu kraju. W parafii św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu "duchowe dzieci Ojca Pio" spotykają się na wspólnej modlitwie w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.