II Debata Poznańska z udziałem Górnego, Terlikowskiego i Jaworskiego
04 czerwca 2013 | 12:44 | msz Ⓒ Ⓟ
Znani publicyści Grzegorz Górny i Tomasz Terlikowski oraz wiceprezydent Poznania odpowiedzialny za sprawy kultury Dariusz Jaworski byli gośćmi II Debaty Poznańskiej. Otwarte spotkanie dyskusyjne pt. „Współczesna kultura, czyli wojna o śmierć albo życie” odbyło się 3 czerwca w sali Bazaru Poznańskiego.
Spotkanie poprzedziło nabożeństwo wraz z Mszą św. w pobliskim kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła.
– Debaty Poznańskie wpisują się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Poznania, a w jej organizację włączają się, oprócz Akcji Katolickiej, która je zainicjowały, kolejne instytucje – zaznaczył na wstępie prowadzący spotkanie Paweł Łączkowski.
Debacie towarzyszyły relikwie bł. Jose Luisa Sancheza del Rio, pierwowzoru 15-letniego bohatera filmu „Cristiada” w reżyserii Deana Wrighta.
Historię hiszpańskiego męczennika przywołał Bogusław Kiernicki. – Błogosławiony Jose złożył świadectwo wierności Chrystusowi, pozostawiając nam swój wybór jako testament – zauważył prezes Fundacji św. Benedykta, współorganizatora debaty.
Goście spotkania rozmawiali m.in. o wpływie współczesnej kultury na społeczeństwo, o jej indywidualizmie i wspólnotowym charakterze oraz o roli wartości chrześcijańskich i ich miejscu we współczesnej kulturze.
Szukając odpowiedzi na pytanie o definicję kultury, wiceprezydent Poznania Dariusz Jaworski wskazał, że jest to całokształt dorobku materialnego człowieka. Podkreślił, że nie można jej ograniczać wyłącznie do wymiaru sztuki.
Z kolei Grzegorz Górny zaakcentował, odwołując się do słów Jana Pawła II, związek kultury z transcendencją. – Każda kultura jest próbą odpowiedzi o cel i sens ludzkiego istnienia – przypomniał publicysta. Zauważył, że kultura jest wyrazem doświadczenia zbiorowości, choć dokonuje się przez indywidualny wysiłek człowieka.
Tomasz Terlikowski, mówiąc o definicji kultury, stwierdził, że u jej podstaw leży pytanie o transcendencję. – Prawdziwa kultura będzie się zmagać z tym pytaniem, w innym przypadku przestaje być kulturą – przekonywał publicysta.
Redaktor naczelny portalu fronda.pl zwrócił uwagę, że kultura masowa wmawia nam indywidualizm, który w rzeczywistości nim nie jest. Publicysta zauważył, że we współczesnej kulturze brakuje religii i pytań metafizycznych, które ona stawia.
W odpowiedzi na pytanie, czy współczesna kultura mainstreamowa jest dezintegrująca, Grzegorz Górny stwierdził, że dzisiaj wytwory kultury mainstreamowej promowane są przez podważanie fundamentalnych norm czy przekraczanie tabu. – To co dotychczas było na marginesie zainteresowań przenosi się do centrum – podkreślił publicysta.
Wskazał też, że słabością kultury jest fakt, że Kościół wycofał się z roli jej mecenasa. Przekonywał, że obecnie silny jest wpływ środowisk kontestujących kulturę chrześcijańską. – Wielu chrześcijan dało się skolonizować przez kulturę laicką i teraz przeżywają rozdarcie, ponieważ aspirują do kultury laickiej, która daje prestiż, awans społeczny, a jednocześnie zakorzenieni są w kulturze chrześcijańskiej – przekonywał Górny.
Zwrócił uwagę, że wielu chciałoby dzisiaj zmodernizować chrześcijaństwo, tak by mogło być zaakceptowane przez kulturę laicką. – Rodzi się tutaj pytanie: któremu panu służysz? – pytał publicysta tygodnika „Sieci”. Zwrócił uwagę, że przed takim samym pytaniem stanął bł. Jose i nie zawahał się dotrzymać wierności Chrystusowi. – Nie można pozostawiać chrześcijaństwa na zewnątrz przestrzeni, w której żyjemy, ale musi być ono w sferze naszych osobistych przekonań – zaznaczył Górny.
Goście debaty odpowiadali też na pytania jej uczestników. W odpowiedzi na problem o zakres odpowiedzialności twórców i powód, dla którego mało wartościowa kultura jest dofinansowywana, Tomasz Terlikowski stwierdził, że gdyby nie była dofinansowywana z budżetu państwa czy samorządów, to by jej po prostu nie było. – Nie da się wyrażać chrześcijaństwa w świecie transgresji i odrzucania wartości – podkreślił publicysta.
Z kolei Dariusz Jaworski, odpowiadając na zarzuty o niski poziom sztuk teatralnych w Poznaniu stwierdził, że dotacje na kulturę są przydzielane zgodnie z wypracowanym układem społecznym, narzuconym odgórnie z mocy prawa państwowego.
Goście otwartego spotkania zauważyli też, że chrześcijaństwo jest religią uniwersalną i że jesteśmy w stanie powrócić do kultury chrześcijańskiej, z której wyrastamy.
Organizatorami Debaty Poznańskiej są: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, Klub Inteligencji Katolickiej w Poznaniu, Fundacja Świętego Benedykta, Fundacja Altum, Instytut Tertio Millennio Oddział w Poznaniu.
Pierwsza Debata Poznańska w Bazarze Poznańskim odbyła się w marcu, a jej gościem był abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.