II Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko Żydowskie Tikkun-Naprawa rozpoczęte
16 stycznia 2012 | 16:08 | apis Ⓒ Ⓟ
Kompozycja Jerzego Maksymiuka "Lament Serca. Kielcom In Memoriam" oraz wręczenie Nagrody im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza zainaugurowały II Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie Tikkun – Naprawa. Do 12 lutego odbywać się one będą w kieleckich instytucjach, placówkach kultury i świątyniach.
Jak powiedział przed koncertem Jerzy Maksymiuk, tolerancja jest najpiękniejszą rzeczą, jaką człowiek ma i trzeba o nią walczyć. Na jego koncert 30-minutowego utworu "Lament Serca. Kielcom In Memoriam" przyszły tłumy melomanów.
Kompozytor zwracając się do widowni przypomniał w kilkuminutowym wystąpieniu genezę powstania utworu. – Dowiedziałem się, że ktoś w Kielcach skrzywdził pomnik Menory i nie mogłem nie zareagować. Chcę powiedzieć przez ten utwór o czymś bardzo ważnym, o tym, że wierzę w działanie człowieka – mówił kompozytor.
Kompozycję dedykowaną kieleckim Żydom wykonaną przez świętokrzyskich filharmoników i sopranistkę Annę Karasińską pod batutą kompozytora publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Koncert uświetnił wręczenie Nagród im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza. Główną nagrodę otrzymał Dariusz Stępień, nauczyciel VI LO W Kielcach, członek Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Dał się poznać nie tylko kielczanom, jako organizator spotkań grup młodzieży polsko-izraelskiej. Ponadto organizował wiele projektów m.in. „Szkołę Letnią Nauczania o Holokauście”,"Sprawiedliwi w polskich szkołach" i ogólnopolską konferencję na temat nauczania o antysemityzmie.
Natomiast złotymi wyróżnieniami im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza nagrodzeni zostali: ks. Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. S Kostki w Kielcach oraz nauczycielki z gimnazjum w Woli Jachowej – Izabela Kaleta i Bernadeta Mechelewska.
Ks. Jacek Kopeć odbierając nagrodę podkreślił, że należy się ona nie tylko jemu, ale nauczycielom i uczniom kierowanej przez siebie placówki oświatowej, która udanie realizowała autorskie programy edukacyjne, wychowawcze i charytatywne, a jej uczniowie mogli spotkać się z ostatnimi świadkami Holocaustu.
Natomiast laureatki docenione zostały za to, że od 2005 r. przygotowywały ze swoimi uczniami i mieszkańcami gminy inscenizacje, przybliżające m.in. kulturę żydowską i romską.
Fundatorem nagrody był Yaakov Kotlicki – siostrzeniec Hany, prezes Związku Kielczan w Izraelu.
Natomiast w poniedziałek 16 stycznia o godz. 18.00 wykład nt. „Kryzys człowieczeństwa europejskiego” wygłosi w Kieleckim Centrum Kultury prof. Tadeusz Gadacz wybitny filozof i teolog, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Organizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorem Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.