III. Dziennikarski Podwieczorek u Biskupa
21 października 2011 | 18:45 | eg Ⓒ Ⓟ
Redaktorzy naczelni i dziennikarze mediów z Płocka i diecezji płockiej wzięli udział 20 października w III. Dziennikarskim Podwieczorku u Biskupa, odpowiadając na zaproszenia bpa Piotra Libery. Podczas spotkania w Opactwie Pobenedyktyńskim prelekcję „Dziennikarz i sumienie” wygłosił ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski.
Dziennikarski Podwieczorek u Biskupa związany był z obchodzonym w Kościele każdego roku jesienią Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu. Celem spotkania była integracja środowiska Kościoła i mediów, wymiana doświadczeń, dyskusja o współpracy.
Bp Piotr Libera dziękował obecnym za to, co robią dla dobra swoich środowisk lokalnych – „małych ojczyzn”, za budowanie społeczeństwa obywatelskiego, demokratycznego. Dziękował również za przejawy zainteresowania sprawami Kościoła, które pokazują, że Kościół „miał, ma i będzie miał swoje miejsce w społeczeństwie”.
Prelekcję pt. „Dziennikarz i sumienie” wygłosił ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, etyk chrześcijański. Punktem wyjścia był dla niego artykuł Güntera Grassa do dziennikarzy niemieckich: „Dziennikarz powinien być przeciw schematom, ciągle być w kontrze, pamiętać o sumieniu. Dziś nikt nie mówi o sumieniu, jedynie Kościół praktykuje naukę o nim. Jak zestawić pracę dziennikarza z sumieniem? Niemiecki Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że sumienie, to `realnie doświadczany psychicznie fenomen, decyzja ujmowana w kategoriach dobra i zła`”, cytował wykładowca płockiego Seminarium Duchownego i UKSW w Warszawie.
Mówił także o istocie sumienia, które jest: świadkiem, stróżem i sędzią. Przekonywał, że sumienie jest świadkiem prawdy moralnej: „Naszym nieszczęściem jest, gdy dziennikarz utożsami się z pewnymi partiami, gdy nie poszukuje prawdy. Jeśli dziennikarz nie ma prawego sumienia, wprowadza nieprawdę i beznadziejność. Wtedy w społeczeństwie potrzeba więcej mediatorów, ochroniarzy, psychiatrów. Sumienie jest zawsze sędzią we własnej sprawie i dziennikarz nieustannie jest sędzią”, podkreślał ks. Mroczkowski.
W dyskusji po prelekcji dziennikarze zauważyli, że fundamentem każdej egzystencji jest rodzina. To w niej kształtują się określone postawy na całe późniejsze życie i pracę. Pytano również o bieżące sprawy Kościoła m.in. powołanie funduszu kościelnego, obecność krzyża w przestrzeni publicznej, obawy przed opustoszeniem kościołów, pochówki w urnach.
„Wiernych trzeba do tego odpowiednio przygotować, dlatego w listopadzie w kościołach czytany będzie list Episkopatu, dotyczący pochówków w urnach. W naszej diecezji takie pogrzeby należą do rzadkości, ale w Warszawie na niektórych cmentarzach stanowią one niemal połowę wszystkich pogrzebów. Kościół nie sprzeciwia się im, o ile nie zaprzecza się prawdzie o zmartwychwstaniu ciała”, wyjaśniał bp Libera.
W III. Dziennikarskim Podwieczorku u Biskupa wzięło udział około dwudziestu przedstawicieli mediów lokalnych i regionalnych m.in. z Płocka, Ciechanowa, Nasielska. Z myślą o nich zostaną także zorganizowane najbliższe rekolekcje wielkopostne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.