III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców
21 września 2021 | 10:19 | lk, DPiPT | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Msza święta, prelekcje oraz osobiste świadectwa złożą się 3 października na III Ogólnopolską Pielgrzymkę Przedsiębiorców na Jasną Górę. Ważnym wydarzeniem pielgrzymki będzie akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi. Wspólnotowej modlitwie osób tworzących w Polsce sektor przedsiębiorczości przewodniczyć będzie metropolita wrocławski abp Józef Kupny, delegat KEP ds. duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców.
Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – właścicieli mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw, samozatrudnionych czy freelancerów. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.
W auli Jana Pawła II pielgrzymów powita metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Zebrani wysłuchają wystąpień gości specjalnych: ks. prof. UJK dr. hab. Rafała Dudały i dr. Andrzeja Soleckiego. Ważnym spotkania będą świadectwa wygłoszone przez samych przedsiębiorców. Z jednej strony będą stanowiły ich bardzo osobistą relację i refleksję, a z drugiej – odwołają się do wspólnotowości doświadczeń, której świadomość pozwala na wzmocnienie wśród uczestników poczucia jedności. Na zakończenie pielgrzymi odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia wyrażającą w pięknej formie zaufanie do Boga i pragnienie życia w jedności z Nim.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Przyjdźcie do mnie wszyscy”. Wskazują one na bezkres miłosierdzia Boga, który przyjmuje pod swoją opiekę każdego człowieka. Stanowią również wezwanie i zarazem wyzwanie dla nas wszystkich, by pozostać otwartym na drugą osobę, aby jednoczyć się, a nie dzielić. Uczestnictwo w pielgrzymce jest szansą, aby przedsiębiorcy stali się wspólnotą, a nie tylko tworzyli grupę zawodową, środowisko czy społeczność. Nie wystarczy jedynie być „wspólnotą interesów”, która z natury rzeczy trwa tyle czasu, jak długo przynosi konkretne korzyści. Przede wszystkim potrzebna jest rzeczywista wspólnota oparta o wspólne zasady i ideały.
Pielgrzymów-przedsiębiorców łączy ufność w Boga i fakt, że w swojej pracy starają się postępować jak prawdziwi chrześcijanie: człowiek jest zawsze dla nich najważniejszy. To szczególnie istotne w tak trudnym okresie, jak ten, który przeżywamy – uważają. Przedsiębiorcy także potrzebują wsparcia w wierze, w modlitwie, od siebie nawzajem. Jak wszyscy, doświadczają niepewności, nieznana jest też przyszłość. Spotkanie na Jasnej Górze stwarza możliwość poznania ludzi, którzy w swojej pracy pielęgnują chrześcijańskie wartości, budując świadomy i etyczny biznes. Jest to bardzo ważne teraz, kiedy wiele firm walczy o utrzymanie się na rynku. Prowadzące je osoby potrzebują wsparcia od tych, którzy wierzą i myślą podobnie.
Polscy przedsiębiorcy stanowią ogromną grupę społeczną, a udział w pielgrzymce wzmocni ich duchowo. Jest to potrzebne, by sprostali wyzwaniom, które stawia przed nimi sytuacja w kraju. Nie można przecież zapominać, że to ich kreatywność, przedsiębiorczość właśnie, talent i kompetencje, wreszcie praca i nierzadko związane z nią ogromne poświęcenie, kreują i zasilają źródło utrzymania dla całej rzeszy ludzi. Obecny rok, to niełatwy czas, ale tym bardziej zachęca do szukania jedności w poczuciu znaczenia pracy dla kraju, dla Polaków, dla samych pracodawców, dla rodzin i pracowników. Zgodnie w przeświadczeniem, że „powołaniem i drogą do świętości” staje się dla przedsiębiorców „praca z innymi i dla innych”.
Uczestnikom pielgrzymki będzie towarzyszyć wielka nadzieja, a nawet, jak podkreślają organizatorzy, „głębokie przekonanie, że powrócą z niej silniejsi nie tylko duchem, ale także wolą walki o przetrwanie, o rozwój, o jak najpełniejsze wykorzystanie swojego potencjału w pracy”. Bliski kontakt z drugim człowiekiem-pielgrzymem i przede wszystkim z Bogiem jest tego gwarantem. Wyrażają to najpełniej słowa modlitwy przedsiębiorcy odmawianej w Duszpasterstwie „Talent”, przepełnione ufnością w Boga, w których pielgrzymi Jemu dedykują „dzieło, którym żyją, którym się uświęcają i którym pragną przyczyniać się do rozwoju powierzonego nam świata”.
Szczegółowy program pielgrzymki i formularz rejestracyjny.
Organizatorem pielgrzymki jest Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Pomaga ono przedsiębiorcom w budowaniu relacji z Chrystusem. Jego członkowie wspólnie szukają odpowiedzi, na jakich wartościach opierać działalność gospodarczą, pogłębiają znajomość katolickiej nauki społecznej.
Duszpasterstwo organizuje dla ludzi biznesu konferencje, rekolekcje, pielgrzymki i warsztaty. Podstawową formą pozostają comiesięczne lokalne spotkania formacyjne (obecnie w 30 miastach Polski) współtworzone przez samych przedsiębiorców oraz lokalnych duszpasterzy diecezjalnych i zakonnych. Spotkania te mają charakter otwarty, adresowane są do przedsiębiorców, menedżerów, osób odpowiedzialnych za pracę innych — szeroko rozumianych „ludzi biznesu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.