III Rekolekcje Liturgiczne „Mysterium fascinans”
04 września 2010 | 18:19 | jg/ms Ⓒ Ⓟ
Wykłady, panele dyskusyjne i modlitwy znalazły się w programie III Rekolekcji Liturgicznych „Misterium fascinas”, które odbywają się w Zembrzycach koło Wadowic. Honorowy patronat na rekolekcjami objął kard. Stanisław Dziwisz. Temat przewodni rekolekcji brzmi: „Konstytucja o liturgii Sacrosanctum Concilium dzisiaj”. W rekolekcjach bierze udział ponad 100 osób z całej Polski.
Rekolekcje prowadzi o. Tomasz Grabowski, dominikanin i ks. Stanisław Mieszczak. Ich koordynatorem jest kl. Krzysztof Porosło z krakowskiego seminarium. Z uczestnikami rekolekcji już spotkali się wybitni duchowni zajmujący się liturgią w Kościele. Obecni byli m.in. ks. Grzegorz Ryś, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie i zarazem rektor krakowskiego seminarium duchownego, profesor KUL ks. Bogusław Migut i liturgista ks. dr Mateusz Matuszewski z Warszawy.
Ks. Matuszewski wygłosił referat pt. „Wychowanie i duszpasterstwo liturgiczne ważnym postulatem Konstytucji. Problem aktualny do dzisiaj”. – Coraz częściej młodzi ludzie, w tym seminarzyści, pytają o znaczenie odpowiednich ruchów liturgicznych. Jednocześnie nie interesuje ich objaśnienie teologiczne – mówi ks. Mateusz Matuszewski. Duchowny zwraca uwagę, że nawet księża proboszczowie, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nie stosują odpowiednich przepisów liturgicznych. – Wierni, którzy znają przepisy liturgiczni są zdumieni zachowaniem kapłana. Tymczasem on dziwi się, dlaczego parafianie „czepiają się” go – twierdzi ks. Matuszewski.
Duchowny zwraca uwagę, że często liturgia słowa jest niezrozumiała dla wiernych. – Niestety księża proboszczowie na to pozwalają. Ciekawe, co by powiedzieli, gdyby tekst ogłoszeń parafialnych też zostały odczytany bardzo niedbale i niezrozumiale – pytał ks. Matuszewski. Kapłan ubolewa nad tym, że w katedrach nie odmawia się jutrzni, a co raz rzadziej są celebrowane niedzielne nieszpory. Duchowny podkreślił ogromne zasługi dla pontyfikatu papieża Benedykta XVI, który w swojej nauce zwraca uwagę na przywracanie porządku liturgicznego.
Alumn IV roku krakowskiego seminarium Krzysztof Porosło zwraca uwagę, że w liturgii coraz więcej mówi o tzw. „reformie reformy”, którą inspiruje pontyfikat Benedykta XVI – W czasie rekolekcji nie chcemy uciekać od konkretnych rozwiązań w rycie, pragniemy raczej zwrócić naszą uwagę na teologiczne podstawy dla takiej reformy. Pragniemy zapytać, czego właściwie Sobór Watykański oczekiwał w sprawie liturgii i co na jej temat powiedział. Stąd podczas dyskusji panelowych przyglądamy się genezie powstania Konstytucji. Stawiamy konkretne postulaty związane ze zmianami w rycie rzymskim – mówi kleryk Krzysztof Porosło, jeden z inicjatorów III Rekolekcji Liturgicznych „Mysterium fascinans”.
Ks. Grzegorz Ryś uważa, że najważniejszą cechą wyróżniającą spotkania „Mysterium fascinans” jest próba połączenia refleksji ściśle naukowej z celebracją liturgii, która szuka swego naturalnego przedłużenia w osobistym spotkaniu z Bogiem i nawróceniu. – Wszyscy rozumiemy, że podobnie jak Słowo Boże nie „znajduje się” w lekcjonarzu, tylko w przestrzeni przeżywanego we wierze spotkania człowieka z Bogiem, tak i liturgia „zawarta jest” nie w rubrykach, nigrykach i symbolach, ale w wydarzeniu celebrowanym w Kościele i w świątyni, którą jest każdy ochrzczony – podkreśla ks. Ryś. Dodaje, że w takiej perspektywie studia, jakie się dokonują na rekolekcjach „Mysterium fascinans” nie dotyczą tyle liturgii, co raczej jej źródeł i form.
W rekolekcjach uczestniczy ponad sto osób z całej Polski. Do Zembrzyc przyjechali reprezentanci wszystkich stanów duchownych, obecni są przedstawiciele Ruchu Światło-Życie, ruchu „Christianitas”, członkowie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie. – Bardzo się cieszę, że dzięki rekolekcjom środowisko polskich liturgistów podjęło wspólnie działania. Organizujemy w całej Polsce warsztaty, sympozja – mówi kl. Krzysztof Porosło. Alumn krakowskiego seminarium zauważa, że tematyka liturgii w ostatnim czasie bardzo ożywiła się na w forach internetowych na chrześcijańskich portalach.
Wszystkie teksty referatów wygłoszonych w czasie rekolekcji zostaną opublikowane w formie książki.
Organizatorami rekolekcji są: Naukowe Koło Liturgiczne Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, Duszpasterstwo Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie, Fundacja Constitues eos Polskie Towarzystwo Teologiczne w Krakowie.
Patronat honorowy nad rekolekcjami objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz bp Stefan Cichy, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.