III Światowy Kongres Przywódców Religijnych
01 lipca 2009 | 17:30 | kw (KAI/KAP/I-R) / ju. Ⓒ Ⓟ
W kongresie, który rozpoczął się 1 lipca bierze udział 77 delegacji różnych Kościołów i religii z 35 krajów, a także przedstawiciele ONZ, OBWE, UNESCO i OIC (Organizacji Konferencji Islamskiej).
III Światowy Kongres Przywódców Religijnych odbywa się w stolicy Kazachstanu – Astanie. W przemówieniach powitalnych przywódcy podkreślili chęć pogłębienia dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Spotkanie potrwa do 2 bm.
„Nad światem zaczęły panować wartości materialne, pieniądze, chciwość i bezmyślna pogoń za sukcesem” – powiedział prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, otwierając kongres. Z jego inicjatywy światowi przywódcy religijni spotkali się w Astanie już dwa razy – w latach 2003 i 2006. Nazarbajew, który kieruje państwem od niemal 20 lat, zaznaczył również, że to upadek duchowości spowodował trwający obecnie kryzys finansowy.
Na czele delegacji watykańskiej w Astanie stoi kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. W swoim przemówieniu zwrócił on uwagę na 4 wymiary dialogu: życia, działania, teologii i doświadczenia duchowego. Wyraził nadzieję, że dzięki takim spotkaniom światowe religie lepiej będą współpracowały na rzecz dobra ludzkości. Zapewnił też zebranych o modlitwie Benedykta XVI w intencji pokoju między religiami na świecie.
Gościem honorowym konferencji był prezydent Izraela Szymon Peres, który przebywa w Kazachstanie z wizytą państwową. Potępił on wszelkie formy religijnego fanatyzmu, przemocy i terroryzmu. Wyraził też gotowość podjęcia nowych inicjatyw pokojowych na Bliskim Wschodzie. Izrael, oprócz prezydenta, reprezentuje w Astanie dwóch naczelnych rabinów tego kraju: aszkenazyjski Jona Metzger i sefardyjski Szlomo Mosze Amar.
Stosunkowo najliczniejszą grupę na spotkaniu stanową muzułmanie, którzy przybyli z Egiptu, Indii, Indonezji, Iranu, Turcji, Libii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Chin, Rosji, Kirgistanu, USA, Arabii Saudyjskiej i Pakistanu. Wśród nich znajdują się sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej (MWL) Abdullah Bin-Abdul i Muhsin Al-Turki Muhammad Sajjid Tantawi – główny imam kairskiego uniwersytetu Al-Azhar, najsłynniejszej uczelni w świecie muzułmańskim.
Do Astany przyjechali również luteranie i anglikanie, a także przedstawiciele Patriarchatu Konstantynopola oraz innych Kościołów prawosławnych i wschodnich – rosyjskiego, rumuńskiego i ormiańskiego. W kongresie biorą też udział buddyści z Chin, Mongolii, Japonii, Tajlandii i Korei Południowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.