Ikona bliska prawosławnym i katolikom w szczecińskim seminarium
25 marca 2017 | 22:41 | xpk | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Uroczystość poświęcenia i instalacji kopii ikony Matki Bożej Kazańskiej odbyła się w sobotę w szczecińskim Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, a obraz jest przedmiotem kultu zarówno katolików, jak i prawosławnych.
W tym wizerunku rozpoznajemy tą nadzieję, którą rozpoznał Jan Paweł II przekazując to na znak nowego czasu, nowej jedności, nowej mocy. Medytujmy to wszystko zapraszając Maryję w codzienność naszego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego – mówił na początku nabożeństwa abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
Rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie przypomniał historię ikony i wymiar symboliczny. – Jan Paweł II widział w niej matkę pojednania w szerokim wymiarze między chrześcijanami Wschodu i Zachodu, abyśmy mogli kiedyś stanąć razem wspólnie przy stole Eucharystii – mówił ks. dr Krzysztof Łuszczek.
To wydarzenie naprawdę szczególne. Tak się składa, że ja maluję ikony i ta ikona kazańska jest mi bardzo droga i w innej wersji kolorystycznej mam w domu. To wydarzenie ma piękne przesłanie: pokój Wschodu i Zachodu – powiedziała jedna z kobiet po zakończeniu uroczystości.
Było to piękne wydarzenie i wzruszyłam się niezwykle widząc tę ikonę i my chrześcijanie musimy modlić się bardziej o jedność wszystkich chrześcijan, ale też jedność szeroko rozumianą w społeczeństwie, w Polsce – dodała druga kobieta.
Oryginalna ikona powstała w Bizancjum w X wieku. W XX w. przez kilkadziesiąt lat przechowywana w specjalnej kaplicy w Fatimie, w 1993 r. trafiła do prywatnych apartamentów św. Jana Pawła II. W 2004 r. Ojciec Święty zwrócił ją Rosji i Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.