Inauguracja nowego roku akademickiego w Gdańskim Seminarium Duchownym
19 października 2021 | 19:17 | ks. mk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Wspólnota Gdańskiego Seminarium Duchownego – moderatorzy, profesorowie i 35 kleryków, w tym 10 na roku pierwszym – zainaugurowała nowy rok akademicki. Formacja do kapłaństwa została poszerzona o rok propedeutyczny. Priorytetowe cele formacyjne zostały określone w homilii metropolity gdańskiego, a także w wystąpieniach osób odpowiedzialnych za całokształt przygotowania kandydatów.
We wtorek 19 października, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki iNarodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego w Gdańskim Seminarium Duchownym. Rozpoczęła ją Msza św. sprawowana w katedrze oliwskiej. Przewodniczył jej abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, a koncelebrowali biskupi pomocniczy – Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, księża moderatorzy i profesorowie seminarium. Uczestniczyli w niej: przedstawiciel innych kościołów i wyznań chrześcijańskich, siostry zakonne, reprezentanci Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pomorskich uczelni i instytucji naukowych, klerycy i ich rodziny.
W homilii abp Wojda powiedział, nawiązując do czytań mszalnych, że kandydat do kapłaństwa powinien przede wszystkim odznaczać się gotowością do pełnienia posługi. Jest ona wpisana w życie każdego chrześcijanina a zwłaszcza kapłana i ma być realizowana razem z Jezusem. – Na początku tego roku zarysowuje się więc jasno plan pracy: zbliżyć się do Jezusa, poznać Go, nawiązać z Nim głęboką przyjaźń, rozmawiać nieustannie o przyszłej misji. Jest to praca, która dokonuje się na trzech poziomach: dydaktycznym, wychowawczym i samowychowawczym – podkreślił metropolita gdański.
Zwrócił uwagę na kluczową rolę profesorów i wykładowców. – Zadaniem profesorów i wykładowców jest tak ukazywać prawdy wiary, aby one rozbudzały w seminarzystach pragnienie coraz to ochotniejszego i głębszego przenikania intelektem tajemnic naszej wiary. Profesorowie nie przekazują swojej nauki, lecz czerpią ze skarbca mądrości Bożej, z tradycji Kościoła oraz z doświadczenia osobistego poznania Jezusa i zrozumienia daru wiary od Niego otrzymanego. Dlatego ich przekaz winien być solidny, konkretny, zgodny z nauczaniem Kościoła. W dalszej części rozważania nawiązał do niedawno zakończonej wizyty ad limina i aktualnych wskazań dotyczących formacji do kapłaństwa.
– Seminarium ma przygotowywać kapłanów nie do realizowania własnych ambicji, własnych planów duszpasterskich, ale do pokornej i pełnej oddania posługi. Kapłan jest drogą dla innych w ich pragnieniu spotkania z Jezusem. Dlatego winien rozwijać w sobie osobiste predyspozycje, tak, aby być zawsze zapalona pochodnią, która jasno rozświetla innym drogę ku Chrystusowi. Aby tak było, kapłańskie serce winno być zapalone miłością, jego sumienie troską o zbawienie drugiego człowieka, a jego oczy uwagą w wypatrywaniu potrzebujących – przypomniał abp Wojda.
Przywołał jednocześnie słowa papieża Franciszka dotyczące czterech wymiarów formacji seminaryjnej. – Pierwszy to formacja duchowa. Kapłan musi być człowiekiem wiary, modlitwy i głębokiej przyjaźni ze swoim Mistrzem – Jezusem. Druga to formacja intelektualna. Jest ona konieczna do należytego zgłębienia tajemnic Bożych. Kapłan musi mieć solidne przygotowanie, aby ze spokojem móc głosić, przepowiadać, nauczać i mówić o tych tajemnicach. Trzecia to formacja do życia wspólnotowego. Wielu kapłanów doświadcza trudnej samotności, brakuje im solidnych braterskich relacji, wzajemnego wsparcia ludzkiego i duchowego. Tę potrzebę wspólnoty należy wypracować w sobie w czasie studiów seminaryjnych i umacniać przez całe życie kapłańskie. Czwarta wreszcie to formacja apostolska. Seminarzyści mają podjąć praktyki duszpasterskie w różnych środowiskach i kontekstach społecznych. Szerokie i zróżnicowane doświadczenie apostolskie pozwala lepiej pojąć sens misji kapłańskiej – zaznaczył abp Wojda. Metropolita gdański zakończył swoje rozważanie odniesieniem do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Posłani w pokoju Chrystusa”.
Druga część uroczystości miała miejsce w auli Jana Pawła II. W przemówieniu inauguracyjnym ks. dr Krzysztof Kinowski, Rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego zwrócił uwagę na uwarunkowania pandemiczne, które wpłynęły na formację seminaryjną w poprzednim roku akademickim, a zarazem wyraził nadzieję, że kolejny rok pracy dydaktyczno – wychowawczej będzie upływał w normalnych warunkach. Podziękował wszystkim za ofiarną pracę na rzecz seminarium, przedstawił nowych wykładowców i scharakteryzował działania kleryków w dobie pandemii, które wpisały się w nurt życia diecezji.
Wyraził radość z faktu, że nowy rok akademicki rozpoczyna łącznie 35 studentów, w tym 10 na roku pierwszym, co w odniesieniu do innych seminariów w Polsce jest liczbą znaczącą. Kolejnym punktem była immatrykulacja kleryków pierwszego roku, którzy otrzymali indeksy Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, do którego gdańskie seminarium jest afiliowane.
Wykład inauguracyjny pt. „Chrześcijańskie korzenie pojęcia wolnej woli” wygłosiła dr hab. Martyna Koszkało, profesor Uniwersytetu Gdańskiego i wykładowca filozofii w GSD. Przedstawiła w nim rozumienie woli u starożytnych filozofów – Sokratesa, Platona i Arystotelesa, a następnie zwróciła uwagę na wyjątkowość filozofii św. Augustyna, który ukształtował pojęcie wolnej woli w odniesieniu do aktu stwórczego Boga. Następnie wręczono nagrody najlepszym studentom, a Gabriela Lisius – starosta wejherowski przekazała stypendia klerykom pochodzącym z tego powiatu.
W kolejnej części głos zabrał przedstawiciel UKSW w Warszawie – ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, Dziekan Wydziału Teologicznego. W swoim wystąpieniu wskazał na kolejny rozdział współpracy między UKSW a gdańskim seminarium i podkreślił znaczenie roku propedeutycznego w całym cyklu formacyjnym. Całość wydarzenia podsumował abp Tadeusz Wojda, który zwrócił uwagę, że na początku nowego roku akademickiego trzeba na nowo rozpalić dobrą wolę w kształtowaniu postaw właściwych kandydatom do kapłaństwa. Inauguracja zakończyła się odśpiewaniem hymnu Gdańskiego Seminarium Duchownego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.