Inauguracja roku akademickiego w prymasowskim seminarium
08 października 2022 | 18:00 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” – słowa Maryi wypowiedziane w Kanie Galilejskiej towarzyszyć będą tegorocznej formacji w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym (PWSD) w Gnieźnie. Na roku propedeutycznym rozpoczyna ją 18 alumnów, w tym trzech z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy złożyli ślubowanie 8 października, podczas inauguracji nowego roku akademickiego w PWSD.
Świadkami ślubowania, obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, rektora PWSD ks. dr. Przemysława Kwiatkowskiego, rodziców, księży proboszczów i księży profesorów, byli także klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, diecezji kaliskiej i diecezji bydgoskiej. Wspólnie z alumnami z Gniezna odbywać oni będą okres przygotowawczy w Kaliszu. O jego uruchomieniu wspólnie dla Gniezna, Poznania i Klisza zdecydowali w ubiegłym roku biskupi miejscowych diecezji. W tym roku dołączyła Bydgoszcz.
„To co stare, otwiera się na nowe” – mówił w słowie powitania ks. Przemysław Kwiatkowski nawiązując do obrazu pustych stągwi z Kany Galilejskiej, które Jezus na prośbę swojej Matki kazał napełnić wodą. Te puste stągwie – mówił rektor PWSD – mogą się wielu kojarzyć z przyszłością seminarium, które staje dziś przed pytaniem w jaki sposób, gdzie i dla kogo ma istnieć? Te puste stągwie – kontynuował – to także wyraz niepewności jutra, nienawiści, której doświadczamy, wojny dziejącej się kilkaset kilometrów stąd, ludzkiego cierpienia wydarzającego się gdzieś bardzo blisko. Te puste stągwie – mówił dalej – nie są jednak po to, by „zobaczyć, jak jest beznadziejnie, ale by zobaczyć, jak bardzo potrzebujemy nadziei, tej nadziei, która kosztuje bardzo wiele”.
„Dlatego chcemy wziąć sobie do serca słowa: zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Bo jeśli nasze życie ma przekonać kogokolwiek, że świat nie wymknął się Bogu z rąk, że miłość Jezusa nie osłabła, sami potrzebujemy uwierzyć, że jesteśmy błogosławieni kiedy słuchamy słowa Bożego i go przestrzegamy” – podkreślił ks. Kwiatkowski.
Do słów rektora PWSD nawiązał też abp Wojciech Polak przyznając, że każda inauguracja jest przede wszystkim spojrzenie z nadzieją w przyszłość i „pójściem drogą Maryi, a więc drogą pełnego zaufania, oddania i zawierzenia Jezusowi”.
W czasie uroczystości wykład inauguracyjny wygłosił Andrzej Mleczko, od 20 lat związany z branżą IT, który mówił o szansach i zagrożeniach sztucznej inteligencji.
Zebrani wysłuchali też sprawozdania z roku ubiegłego prefekta PWSD ks. dr. Tomasza Krzysztofiaka, który przestawił nie tylko statystykę, ale także aktywność kleryków PWSD na polu duszpasterskim, oświatowym, kulturalnym i charytatywnym. Wspomniał np. o zaangażowaniu w pomoc uchodźcom z Ukrainy mieszkającym po sąsiedzku w budynku Centrum Edukacyjno-Formacyjnego.
Uroczystość inauguracyjną poprzedziła Msza św. celebrowana w kaplicy seminarium pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Homilię wygłosił ojciec duchowny PWSD ks. dr Tomasz Trzaskawka, zaangażowany w przygotowanie i wdrożenie nowego „Ratio pro Polonia” – dokumentu określającego zasady formacji kapłańskiej w Polsce.
Inauguracja nowego roku akademickiego i formacyjnego oprócz wspólnoty i pracowników gnieźnieńskiego seminarium duchownego zgromadziła również zaproszonych gości, m.in. rektorów seminariów w Poznaniu i Lądzie, przedstawicieli Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich.
Obecny był także biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz, przedstawiciele lokalnych władz i uczelni wyższych oraz proboszczowie parafii, z których pochodzą klerycy roku propedeutycznego. Formację tą rozpoczynają: Krzysztof Kowalczewski z parafii pw. św. Mikołaja w Gąsawie, Jakub Puziak z parafii pw. św. Wojciecha w Londynie (Anglia) oraz Dominik Rogacki z parafii pw. św. Brata Alberta w Różannej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.