Inauguracja roku akademickiego w WSD w Drohiczynie
06 października 2016 | 16:36 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
6 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Uroczystość rozpoczęła Eucharystia, której w kaplicy seminaryjnej przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Przypomniał on, że studia teologiczne łączą w sobie najważniejsze aspekty wzrastania człowieka – modlitwę, naukę i ascezę.
W homilii ks. dr Andrzej Ulaczyk, wykładowca WSD w Drohiczynie powiedział, że seminarium ma dbać zarówno o rozwój intelektualny, jak też rozwój duchowy w świetle odkrywania dziedzictwa wiary, jako istoty seminaryjnej formacji. „Świat potrzebuje wierzących kapłanów. Seminarium zaś to inkubator wiary młodzieńczej, przeobrażającej się w wiarę kapłańską” – mówił. Wskazał także na potrzebę czerpania z religijności poprzednich pokoleń. Zachowały one depozyt wiary, z którego można wskrzeszać światło wiary, potrzebne do rozświetlania ciemności zagubionego bez nich dzisiejszego świata.
Rektor WSD w Drohiczynie ks. prałat prof. Tadeusz Syczewski, przypomniał, że inauguracja nowego roku, to kolejne, odważne wyruszenie w drogę, ufając Chrystusowi. Przypomniał, że będzie to jubileuszowy rok 60-lecia powołanie tej uczelni, a po zakończeniu Roku Miłosierdzia odbędzie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach diecezji, także w rodzinie seminaryjnej
Podziękowano także odchodzącym z pracy w seminarium. Z grona profesorów odeszli w tym roku: ks. prał. dr Stanisław Ulaczyk, ks. kan. dr Dariusz Kujawa oraz mgr Agnieszka Stypułkowska. Przyjęci zaś zostali: ks. mgr lic. Mariusz Szymanik, ks. mgr lic. Marcin Gołębiewski oraz mgr Anna Młynarz.
Immatrykulacji alumnów dokonał przedstawiciel Papieskiego Wydziału Teologicznego sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie, do którego drohiczyńskie seminarium jest afiliowane ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak. Ukazał on potrzebę świadomości, że dzisiejszy świat jest na skrzyżowaniach dobra i zła. W tym roku akademickim będzie on obchodził zarówno 100 lat objawień Matki Bożej w Fatimie, których owoce duchowe widoczne są w świecie, a szczególnie w Rosji, czy 75. rocznicę męczeństwa Edyty Stein – Świętej Teresy Benedykta od Krzyża, jak też 500 lat od rozbicia chrześcijaństwa zachodniego i powstania Kościołów protestanckich oraz 300-lecie powołania pierwszej Loży masońskiej.
W WSD w Drohiczynie rok akademicki rozpoczyna 32 alumnów, w tym 7 na pierwszym kursie.
Wykład inauguracyjny wygłosił biblista ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z UKSW w Warszawie. Zatytułował go: „Gdy Bóg przemówił po grecku, geneza i wartość Septuaginty”. Inspiracją do wyjaśnienia genezy starożytnego tłumaczenia tzw. „Siedemdziesięciu” Pięcioksięgu z języka hebrajskiego na grecki, dokonanego w Aleksandrii na polecenie króla Ptolemeusza, stało się wydanie pierwszego tłumaczenia go na język polski, dokonane przez ks. prof. Remigiusza Popowskiego z KUL. Przybliżył on w czasach przed Chrystusem znajomość ksiąg biblijnych Starego Testamentu szerokim kręgom ówczesnych społeczeństw, a później pierwotnemu Kościołowi. Ksiądz profesor przybliżył także powstanie pierwotnych zapisów biblijnych słów Boga w języku semickim oraz używanym do dzisiaj języku hebrajskim oraz pokrewnym jemu języku aramejskim. Podkreślił też, że ortodoksyjne środowiska żydowskie posługują się językiem idisz, a język hebrajski zarezerwowany jest jedynie liturgii, jako ten, którym posługiwał się Bóg.
Na uroczystości obecny był ksiądz biskup senior Antoni Dydycz, a do Drohiczyna przybyli też reprezentanci seminariów z Siedlec, Białegostoku i Łomży oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Obecni byli kapłani z diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej, ełckiej i warszawsko–praskiej, siostry zakonne, wojewoda podlaski, marszałek województwa podlaskiego, władze samorządowe różnych szczebli, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji wspierających uczelnię oraz rodziny alumnów I roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.