Inauguracja Roku Jubileuszowego w archidiecezji warmińskiej
29 grudnia 2024 | 18:08 | bg | Olsztyn Ⓒ Ⓟ
Uroczysta procesja ulicami Starego Miasta, a następnie wprowadzenie krzyża jubileuszowego do bazyliki św. Jakuba w Olsztynie, połączone z Eucharystią. Tak w stolicy Warmii i Mazur, w niedzielne przedpołudnie zainaugurowany został Rok Jubileuszowy 2025. – To czas wielkiej łaski, jaką daje nam Kościół powszechny – podkreślał abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.
Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego rozpoczęła się przed Wysoką Bramą w Olsztynie. Tam zebrali się nie tylko kapłani, na czele z metropolitą warmińskim, ale także siostry zakonne i mieszkańcy Olsztyna. – Idziemy uroczyście do katedry. To wspaniała uroczystość. Zobaczymy co nam ten rok przyniesie. Liczymy na wyjątkowy rok. A może jakiś cud się zdarzy – mówi Wanda Skibicka, mieszkanka Olsztyna. Wśród zebranych były także osoby z różnych stron Polski. – Przyjechałyśmy ze Śląska, z Gliwic. Dowiedziałyśmy się, że jest taka uroczystość i chciałyśmy tu być. Mamy rok jubileuszowy – 2025 lat po narodzinach Jezusa. Musiałyśmy tu być – mówią Anna Zawada Michalska i Agnieszka Michalska, mieszkanki Gliwic. Inauguracja Roku Jubileuszowego odbyła się w Święto Rodziny, stąd obecność mieszkańców Olsztyna i ich rodzin. Wśród nich był Tomasz Golon. – Bierzemy w tym wydarzeniu udział bardzo czynny, rodzinny. Chcemy zawierzyć Matce Bożej nasze rodziny w tym wyjątkowym roku – mówi Tomasz Golon, mieszkaniec Olsztyna.
Uroczystość rozpoczął abp Józef Górzyński, metropolita warmiński – Uroczyście otwieramy Rok Jubileuszowy w naszej archidiecezji . Ten obrzęd jest dla nas wstępem do bogatego doświadczenia łaski i miłosierdzia, abyśmy zawsze mogli gotowi odpowiedzieć każdemu, kto pyta nas o nadzieję, która w nas jest, a zwłaszcza w tym czasie wojny i niepokojów. Niech Chrystus, który jest naszym pokojem i nadzieją, będzie naszym towarzyszem podróży w tym roku łaski i pocieszenia. Niech Duch Święty, który dzisiaj rozpoczyna to dzieło w nas i z nami, doprowadzi do końca, aż do dnia Jezusa Chrystusa – mówił abp Górzyński
Po odczytaniu fragmentu bulli papieskiej na Rok Jubileuszowy, kapłani i osoby konsekrowane wraz z mieszkańcami regionu i przybyłymi gośćmi, udali się w procesji do bazyliki Św. Jakuba. Tam w progu świątyni, metropolita warmiński ucałował krzyż jubileuszowy i w uroczystej procesji wprowadził go do wnętrza kościoła. Na wstępie mszy świętej, metropolita warmiński pobłogosławił wodę, a następnie pokropił nią zgromadzonych wiernych. W trakcie Eucharystii, ks. kan. Marcin Sawicki odczytał list pasterski Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny: „Rodzina miejscem uczenia się nadziei”.
Kuria archidiecezji warmińskiej poinformowała również o ustanowieniu kościołów jubileuszowych. Za ich nawiedzenie będzie można skorzystać z łaski odpustu przynależnego do Roku Świętego. – Kościół daje nam miejsce i czas. Miejscem są wyznaczone świątynie. Czasem jest Rok Jubileuszowy. Pamiętajmy, że odpust można też ofiarować za naszych bliskich zmarłych, którym tak możemy pomóc – dodaje metropolita warmiński. Aby uzyskać odpust jubileuszowy należy spełnić podstawowe warunki (stan łaski uświęcającej i brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, komunia święta i modlitwa w intencjach ojca świętego) i jedno z dzieł jubileuszowych: pielgrzymka, nawiedzenie kościoła, dzieło miłosierdzia lub pokuty. – W tym roku starajmy się korzystać z sakramentu pokuty i pojednania, bądźmy odważni w podejmowaniu odważnych decyzji gdy chodzi o zmianę życia codziennego. Otwierajmy się i przyjmijmy ten dar jakim jest odpust – dla nas i dla naszych zmarłych – mówi ks. Michał Tunkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej.
Rok Jubileuszowy zakończy się w archidiecezji warmińskiej 28 grudnia 2025 roku. Papież zamknie go 6 stycznia 2026 roku
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.