Inauguracja Roku Jubileuszowego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
30 grudnia 2024 | 08:34 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj nasze rodziny, młode pokolenie, seniorzy potrzebują modlitwy, potrzebują świadectwa bliskości Bożej, w słowie Bożym i sakramentach świętych – mówił bp Tadeusz Lityński podczas inauguracji Roku Jubileuszowego w zielonogórskiej konkatedrze.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbyły się dwie celebracje. W katedrze gorzowskiej – pod przewodnictwem bp. Adriana Puta i w konkatedrze w Zielonej Górze – pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. W obu miejscowościach liturgia rozpoczęła się w samo południe.
W Zielonej Górze wierni zgromadzili się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Tam został odczytany fragment Ewangelii wg św. Jana, w którym Jezus nazywa siebie „drogą, prawdą i życiem”, a także wyjątki z bulli papieskiej ogłaszającej Rok Jubileuszowy.
Później wierni wyruszyli w procesji za krzyżem do konkatedry. Na jej progu biskup wzniósł krzyż i zachęcił wiernych do oddania mu czci. Po wejściu do kościoła przez główne drzwi świątyni biskup wraz z asystą udał się do chrzcielnicy, skąd przewodniczył obrzędowi pokropienia wiernych. Później rozpoczęto sprawowanie Mszy św., która stanowi szczyt obrzędu otwarcia Roku Jubileuszowego.
Na początku homilii biskup podkreślił, że nadzieja odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu życia chrześcijańskiego. – Chodzi bowiem o to, żeby jej przedmiotem były nie nasze pragnienia, plany i zachcianki, lecz Boże obietnice – podkreślił pasterz diecezji.
– Chrześcijanin z radością wyznaje, że Jego obietnice się spełniają w Chrystusie, bo przecież On przyszedł, umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał. Wciąż czekamy na spełnienie obietnic, których jesteśmy adresatami jako wspólnota Kościoła, zawartych w słowie Bożym, czyli trwamy w postawie człowieka wierzącego – w chrześcijańskiej nadziei. Do tej postawy nadziei w dniu uroczystego diecezjalnego otwarcia Roku Jubileuszowego zachęca nas dzisiejsze Słowo na Niedzielę Świętej Rodziny – dodał.
Biskup przypomniał, że papież Franciszek zaprasza do pielgrzymowania do kościołów stacyjnych. – Aby nie tyle w tym wysiłku dać coś Bogu, ale przyjąć Jego łaskę, dostąpić odpustu jubileuszowego, aby zachwycić się na nowo działaniem Boga dla nas! – podkreślił kaznodzieja. – Takim miejscem jest ta konkatedra, takich miejsc łaski i w naszej diecezji i na całym świecie będzie bardzo wiele, nie tylko by były, ale byśmy je wykorzystywali do jeszcze większego odkrywania łaski Pana! Do nich należą kościoły stacyjne Roku Jubileuszowego – dodał.
Dzisiaj nasze rodziny, młode pokolenie, seniorzy – jak podkreślił biskup – potrzebują modlitwy, potrzebują świadectwa bliskości Bożej, w słowie Bożym i sakramentach św. – Za przykładem św. Rodziny z Nazaretu podejmijmy zobowiązanie do pielgrzymowania rodzinnego, do odwiedzenia świątyni Jubileuszowej, do odnowienia życia modlitwy. Bóg nas potrzebuje, siostry i bracia, potrzebują nas nasi bracia i nasze siostry w wierze, która czasami jest bardzo słaba, której brakuje publicznej odwagi, byśmy byli dla nich „pielgrzymami nadziei” – podkreślił bp Lityński. – Nieraz wystarczy przecież mały gest, jak chociażby uśmiech, by wlać w czyjeś serce prawdziwą nadzieję, ale mamy też do ofiarowania potężny oręż modlitwy, pokuty i uzyskanego odpustu! Idźmy więc i siejmy wkoło ziarna nadziei wierząc, że Pan da im wzrost w odpowiednim dla nich czasie – dodał.
Na zakończenie jedna z rodzin, w imieniu zebranych,modliła się o łaskę naprawienia ludzkich relacji i umocnienie wiary.
W 1300 r. papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz, ale, jak podkreśla – ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej – na przestrzeni lat zmieniała się częstotliwość jego celebrowania. – Najpierw miał się odbywać co 100 lat; następnie okres ten został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II – wyjaśnia ks. Sapieha. – Ogłaszane są również w Kościele jubileusze nadzwyczajne, np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Świętowanie jubileuszu związane jest z nawiedzeniem rzymskich bazylik papieskich oraz z przejściem przez symbolizujące Chrystusa Drzwi Święte, otwierane wyłącznie na czas Roku Jubileuszowego. Kościół udziela wiernym z tej okazji odpustu zupełnego – dodaje.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w jedenastu świątyniach będzie można uzyskać odpust jubileuszowy. Oprócz katedr w Gorzowie Wlkp. i konkatedry w Zielonej Górze, to także kościół kolegiacki w Głogowi, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis oraz sanktuaria: Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu, sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście, sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.