Inauguracja Roku św. Jakuba w diecezji toruńskiej
25 stycznia 2021 | 21:12 | rc | Toruń Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu rozpoczął się 25 stycznia Rok Compostelański w diecezji toruńskiej. Ks. Piotr Roszak, kapelan Drogi św. Jakuba w diecezji toruńskiej, w homilii podkreślił trzy aspekty bramy, przez którą przeszli wierni, udający się na Eucharystię w kościele stacyjnym.
Pierwszy z nich to otwartość, podobna do tej, która charakteryzowała Jezusa przy wyborze apostołów. „Nie planujemy tej pielgrzymki z dokładnością do każdego szczegółu, kogo chcemy spotkać w alberdze, z kim porozmawiać. Nie ustawiamy sobie ludzi na kolejne dni czy etapy. Zostawiamy to Bożej Opatrzności, aby stawiała ludzi na drodze.
Obyśmy potrafili w tym roku świętym przyjąć dar niespodziewanego współpielgrzyma, abyśmy byli otwarci, bo może to jest ten język Pana Boga, który najgłębiej trafi do naszego serca”. Drugie przesłanie bramy to wiara – niejednokrotnie trudna droga, ale i „siła, która rodzi się z zaufania w Boże obietnice”. Kaznodzieja zwrócił uwagę, jak ważne jest towarzyszenie na drodze wiary szczególnie młodym ludziom, ale jednocześnie nie podawanie im gotowych rozwiązań. „Wiara to nie jest zabetonowany trakt, jakiś tunel, w którym nie mamy łączności ze światem, ale kompas, który pozwala nam przejść i dotrzeć do końca”. Trzecim wymiarem symboliki bramy jest pokuta – prowadząca do wewnętrznej wolności – i przebaczenie.
Zwracając uwagę na to, że pielgrzymka Camino de Santiago łączy się z przemianą serca, zachęcił, abyśmy w roku jubileuszowym pielgrzymowali drogami św. Jakuba i odkrywali jego dziedzictwo.
Toruńska świątynia pw. św. Jakuba leży na Szlaku Jakubowym, należy więc do kościołów stacyjnych. W samej diecezji toruńskiej mamy 9 parafii pod wezwaniem św. Jakuba. Główne uroczystości związane z Rokiem Compostelanskim odbędą się w Toruniu 25 lipca o godz. 13.00 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.