Drukuj Powrót do artykułu

Inauguracja roku w Wyższym Seminarium Duchownym

20 października 2018 | 19:41 | arw | Koszalin Ⓒ Ⓟ

Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka zainaugurowała nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Uczestniczyli w niej klerycy, wykładowcy, przedstawiciele świata nauki oraz samorządu. Był Gaudeamus, ślubowanie, wręczenie legitymacji studenckich oraz indeksów.

W tym roku do koszalińskiego seminarium wstąpiło 5 alumnów. Rozpoczęli oni rok propedeutyczny w Szczecinku. Łącznie w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym studiuje 36 kleryków.

Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Edward Dajczak. Koncelebrowało z nim 25 prezbiterów i 3 biskupów. Byli wśród nich goście z seminariów w Szczecinie i Paradyżu.

– Uznanie za prawdziwe garść dogmatów ustanowionych przez Kościół, to jeszcze nie jest chrześcijaństwo. Człowiek musi całym życiem odpowiedzieć na znaki boże. Nikt z nas nie potrafi pokazać wiary bez uczynków. Takiej, w której nie ma żadnego wpływu na życie. Nie da się takiej wiary zanieść i wytłumaczyć ludziom – mówił bp Dajczak.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zauważył, że głód miłości, relacji i zauważenia człowieka jest dzisiaj ogromny. Szczególnie na terenie diecezji, gdzie często zawodzi dom oraz rodzina, gdzie występuje poważny problem z ich trwałością.

– Stajemy wobec tajemnicy, którą nazywamy wybraniem, powołaniem. Powołanie jest wpisane w historię każdego życia bez wyjątku. Zawężanie tego spojrzenia nigdy nie służy dobrze wspólnocie Kościoła. Najpierw trzeba odczytać siebie. Odkryć w historii miłości pokazanej przez Jezusa. To jest wybranie, które nie jest związane z przywilejami, ale ze służbą i posłannictwem. Jest się wybranym i wyodrębnionym dla wypełnienia Bożego planu. Ten plan będzie zawsze przekraczał nasze możliwości. Powołanie oznacza bycie do dyspozycji Boga. To jest kontynuacja tego, co przyniósł Chrystus – tłumaczył biskup.

Bp Edward Dajczak przywołał postać św. Jana Kantego, patrona koszalińskiego seminarium. Hierarcha przypomniał otwartość świętego na innych ludzi, jego pracowitość i wytrwałość. Podkreślił, że św. Jan Kanty nigdy w swojej obecności nie pozwalał źle mówić o drugim człowieku.

– Dlaczego ktoś odległy od relacji z Jezusem, nawet ochrzczony i z sakramentami, miałby wrócić do wspólnoty ludzi, którzy się od niego nie różnią? Dla obrzędowości? Musi spotkać ludzi, dla których przesłanie z Ewangelii nie będzie wirtualną, czysto teoretyczną obecnością. Ta świętość dziś musi być głęboko ludzka, sprawdzalna i dotykalna – zaakcentował hierarcha.

Pierwszy rok świeckich studiów magisterskich z teologii rozpoczęło 6 osób. Studia odbywają się w Koszalinie w ramach Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. 15 nauczycieli z terenu całej diecezji skorzystało z możliwości podjęcia 2-letnich studiów podyplomowych, które dadzą im uprawnienia nauczania religii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.