Inauguracja żydowskiego nowego roku Rosz ha-Szana w dawnej synagodze
17 września 2020 | 06:11 | apis / hsz | Kielce Ⓒ Ⓟ
Pierwszy dzień nowego roku żydowskiego Rosz ha-Szana 5781 zorganizowany będzie w 19 września przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w budynku dawnej synagogi przy ul. Warszawskiej 17 w Kielcach.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 prezentacją dotyczącą tradycji i znaczenia Rosz ha-Szana w ramach cyklu „ABC judaizmu”. Po prezentacji odbędzie się projekcja francuskiego filmu dokumentalnego pt. „Człowiek”, w reżyserii Yanna Arthusa-Bertrand, który nakręcony został na podstawie 2020 wywiadów przeprowadzonych w 60 krajach w 63 językach z ludźmi odmiennych kultur, ras i doświadczeń.
– Podczas spotkania będzie można spróbować tradycyjnego poczęstunku związanego ze świętem. Zaprezentujemy po raz pierwszy publicznie fragment Tory, który przekazała nam w ubiegłym tygodniu, mieszkanka Kielc – poinformował KAI Andrzej Białek, wiceprezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Organizatorzy zwracają uwagę na to, że z powodu pandemii, liczba miejsc w synagodze jest ograniczona. Zapisy na spotkanie prowadzone są za pośrednictwem formularza on-line lub osobiście w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7.
Przy wejściu konieczna będzie dezynfekcja rąk, zakrycie ust i nosa oraz dostosowanie się do obowiązujących wytycznych. Wydarzenie odbędzie się przy wsparciu Kieleckiego Parku Technologicznego i Urzędu Miasta Kielce.
19 września, to pierwszy dzień kalendarza żydowskiego, który rozpoczyna żydowski nowy rok, Rosz ha-Szana 5781. Upamiętnia on boski akt stworzenia człowieka. Święto to otwiera okres pokuty trwający do święta Jom Kipur. W tym okresie każdy Żyd dokonuje bilansu swojego życia. Uświadamia sobie swoje grzechy, naprawia błędy oraz szuka przebaczenia u ludzi, którym wyrządził jakąś krzywdę.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego powstało w 2005 roku. Tworzy go grupa ok. 30 osób poruszonych ideą Jana Karskiego, który wielokrotnie powtarzał: „uczynienie świata lepszym jest możliwe, że podejmowanie bezustannych wysiłków w tym celu jest konieczne, a zaniechanie naprawy i obojętność na zło jest zbrodnią i grzechem”.
W roku 2015, podczas obchodów 10-lecie działalności Stowarzyszenia, powołano do życia Instytut Kultury Spotkania i Dialogu. Od tego momentu Stowarzyszenie ma też własną siedzibę w budynku przy ulicy Planty 7, który był świadkiem tragicznych wydarzeń z 1946 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.