Polska
Ordo Iuris: w każdej szkole wolno wystawiać jasełka
W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie w wielu szkołach kultywuje się polskie zwyczaje związane z tym świętem, takie jak ubieranie choinki, organizowanie spotkań opłatkowych, śpiewanie kolęd czy wystawianie jasełek. Zdarza się jednak, że przeciwko takim praktykom protestują pojedynczy rodzice lub nauczyciele. Instytut Ordo Iuris przypomina o przygotowanych przez siebie dwóch opiniach prawnych wykazujących legalność wystawiania jasełek w placówkach oświatowych.
Pielgrzymki do polskiego sanktuarium św. Mikołaja
Do sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu koło Skoczowa przybywają kolejne grupy pielgrzymkowe, pragnące modlić się w różnych intencjach za wstawiennictwem patrona chorych i ubogich. Tutejsza świątynia należy do nielicznych w Polsce poświęconych biskupowi z Miry. W ciągu kilku dni poprzedzających niedzielną sumę odpustową sanktuarium odwiedzi kilka tysięcy wiernych z różnych z zakątków diecezji bielsko-żywieckiej.
Premier powołał Radę Rodziny
Premier Mateusz Morawiecki powołał dziś Radę Rodziny, organ doradczy przy Radzie Ministrów. Jej zadaniem będzie opracowanie strategii demograficznej i promocja tradycyjnego modelu rodziny. Członkami Rady zostali eksperci z wieloletnim doświadczeniem działania na rzecz polskich rodzin.
Bp Pindel: proszę o modlitwę w intencji poszkodowanych w Szczyrku
„Jestem myślą i sercem ze wszystkimi poszkodowanymi w wyniku eksplozji w Szczyrku. Wspieram modlitwą wszystkich ratowników i osoby poszukujące poszkodowanych. Wszystkich diecezjan proszę o modlitwę, zwłaszcza w intencji poszukiwanych osób i ich rodzin” – wezwał biskup bielsko-żywiecki w reakcji na doniesienia o tragedii, do której doszło 4 grudnia wieczorem w Szczyrku.
Abp Gądecki: proszę o modlitwę w intencji ofiar ze Szczyrku
“Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie” – napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, reagując na tragedię, do której doszło wczoraj wieczorem w Szczyrku.
W 2021 r. Narodowy Spis Powszechny – GUS zapyta o wyznanie i stan cywilny
Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. zostanie w całej Polsce przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny. Rachmistrzowie Głównego Urzędu Statystycznego zapytają mieszkańców naszego kraju m.in. o stan cywilny, narodowość czy wyznanie, a więc przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego.
Film „Nieplanowane” obejrzało w Polsce 323 tys. widzów
Film „Nieplanowane” obejrzało w Polsce dotychczas 323 tys. widzów. – Ten wynik jest dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem – mówi Przemysław Wręźlewicz z Rafael Film, który jest dystrybutorem obrazu w Polsce. Jak informuje, film powoli wycofywany już jest z regularnego repertuaru największych kin, natomiast można go nadal oglądać ramach pokazów grupowych oraz w wielu kinach w mniejszych miejscowościach, gdzie nie był grany wcześniej.
Przewodniczący “Solidarności” spotkał się z papieżem
Solidarność to „wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy” – powiedział papież Franciszek, przyjmując przed audiencją ogólną w auli Pawła VI Watykanie kierownictwo NSZZ „Solidarność”. Delegacji związku przewodniczył Piotr Duda. “Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce” – powiedział po spotkaniu szef Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”. W spotkaniu z Franciszkiem uczestniczyli też przedstawiciele Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności.
Olga Frycz, Maja Bohosiewicz i Joanna Jędrzejczyk przygotowują Szlachetną Paczkę
W Szlachetną Paczkę angażują się od lat, ale w tym roku postanowiły połączyć siły, by pomóc na jeszcze większą skalę. Aktorki Olga Frycz i Maja Bohosiewicz oraz Joanna Jędrzejczyk – trzykrotna mistrzyni świata w boksie tajskim i kilkukrotna mistrzyni UFC – przygotowały wspólnie Szlachetną Paczkę dla dwóch rodzin włączonych do tegorocznego programu. – Szczęście drugiego człowieka jest dla mnie motywacją – mówi Joanna Jędrzejczyk.
Betlejemskie Światło Pokoju w drodze do Polski
Już za niecałe dwa tygodnie z rąk słowackich skautów harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego otrzymają Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczyste przekazanie Ognia odbędzie się 15 grudnia w Zakopanem, podczas Mszy świętej kończącej Betlejemski Zlot, w którym uczestniczyć będzie blisko 4 tys. osób. Msza z przekazaniem Światła rozpocznie się o godz. 8.30 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.