Świat
Bp Nitkiewicz: pielgrzymka papieża do Iraku to wielkie wsparcie dla chrześcijan
Chrześcijanie w Iraku bez względu na przynależność kościelną, wspierają się nawzajem i, jeśli chodzi o rozwiązania ekumeniczne, są daleko przed nami. Dzisiaj jednak to właśnie wyznawcy Chrystusa znajdują się w najgorszej sytuacji, stąd pielgrzymka papieża Franciszka będzie dla nich wielkim wsparciem – powiedział KAI biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, w przeszłości wieloletni pracownik watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich oraz wybitny znawca realiów Bliskiego Wschodu. Przedstawił obecną sytuację w tym kraju, opowiedział o islamie szyickim, stosunkach chrześcijańsko-muzułmańskich i dlaczego Irakijczycy lubią Polaków.
Amerykańska ustawa dot. osób LGBT dyskryminuje ludzi wierzących?
Na zagrożenia, jakie niesie ze sobą proponowane ustawodawstwo zawarte w Equality Act 2021 (ustawie równościowej, która ma umocnić sytuację osób LGBT w USA) ostrzegli amerykańscy biskupi. Ma być ona jeszcze w tym tygodniu rozpatrywana przez Kongres USA.
W Abchazji wprowadzono zakaz sprawowania liturgii prawosławnej
Liturgia w naszych cerkwiach została czasowo wstrzymana do czasu ostatecznego uregulowania statusu Abchaskiego Kościoła Prawosławnego – oświadczył 22 lutego jego rzeczywisty, choć nieformalny zwierzchnik ks. Wisarion Aplia. W ten sposób chce on uzyskać od Patriarchatu Moskiewskiego włączenia swego Kościoła, nieuznawanego za odrębny, do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, mimo stanowczych sprzeciwów Patriarchatu Gruzińskiego.
Kard. Filoni: Wizyta Papieża w Iraku nadzieją na odnowę relacji z muzułmanami
Kard. Fernando Filoni, były nuncjusz apostolski w Bagdadzie, z nadzieją patrzy na podróż Papieża Franciszka do Iraku. W wywiadzie dla EWTN powiedział, że gdy dwadzieścia lat temu Jan Paweł II powierzył mu misję dyplomatyczną w tym kraju, zaznaczył, że jego pierwszym zadaniem jest bycie posłańcem pokoju. „Ta misja jest obecnie równie aktualna, co wtedy. Ojciec Święty jedzie tam właśnie, aby nieść pokój” – podkreślił purpurat.
Żydzi i nie tylko oni obchodzą święto Purim
W czwartek i piątek 25 i 26 lutego ekumeniczna Ameryka świętuje żydowskie święto Purim – najradośniejsze w judaizmie, który poza tym zdecydowanie nie jest religią „śmiechu i wesela”. Głównym ośrodkiem obchodów jest najbardziej żydowskie miasto USA, czyli Nowy Jork, a zwłaszcza jego ortodoksyjne enklawy: Williamsburg, Borough Park czy Crown Heights. Bawi się także Manhattan, a życzenia z okazji tego święta składa Żydom od lat każdy gospodarz Białego Domu.
Czy odrodzą się pielgrzymki do Abrahamowego Uru?
Agencja Reutera, pisząc o przygotowaniach do zbliżającej się pielgrzymki Franciszka do Iraku (w dniach 5-8 marca) zwraca uwagę na starożytne miasto Ur. Wedlug Księgi Rodzaju to właśnie stamtąd rozpoczął swoją „pielgrzymkę wiary” Abraham, uważany nie tylko przez chrześcijan i żydów, ale także muzułmanów za „ojca wiary”. Już w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku zaczęły tam przybywać pielgrzymki chrześcijańskie, które później ustały z powodu wojny w Iraku, a ostatnio także pandemii. Obecnie być może tradycja ta zacznie się odradzać.
Papieskie kondolencje po zamachu na ambasadora Włoch
Papież Franciszek przesłał telegram kondolencyjny na ręce prezydenta Republiki Włoskiej Sergia Mattarelli w związku z zamachem, który miał miejsce wczoraj w Demokratycznej Republice Konga. W wyniku zbrojnej napaści zginęli: włoski ambasador Luca Attanasio, ochraniający go 30-letni karabinier Vittorio Iacovacci oraz ich kongijski kierowca Mustapha Milambo. Śmierć z ręki napastników poniosły również inne osoby.
Abp Gallagher: efektem ubocznym walki z pandemią jest rozluźnienie praw człowieka
Szef watykańskiej dyplomacji zabrał głos podczas 46. posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ. Zauważył, że niektóre obostrzenia narzucane przez władze w celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego naruszają korzystanie z praw człowieka. Abp Paul Gallagher podkreślił, że jednym z najpoważniejszych problemów jest pogłębiająca się erozja prawa do wolności religijnej. Przypomniał, że prawo to powinno chronić nie tylko wolność sumienia, ale także publiczne wyznawanie wiary, np. w formie obrzędów i uroczystości.
Abp Jurkovič: po COVID-19 potrzebny nowy model współpracy między państwami
„Ożywienie wielostronnej współpracy między państwami, opartej na poszanowaniu równych praw i samostanowienia krajów, w duchu Karty Narodów Zjednoczonych: to sposób na skuteczne stawienie czoła nowym wyzwaniom, przed którymi stoi świat po pandemii COVID-19” – taką opinię wyraził abp Ivan Jurkovič, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Zabrał on głos podczas spotkania komitetu przygotowawczego do 15. sesji ministerialnej Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju (UCTAD XV).
Zmarła s. Dianna Ortiz – założycielka organizacji zwalczającej tortury
W wieku 62 lat w hospicjum w Waszyngtonie zmarła 19 lutego amerykańska zakonnica Dianna Ortiz, była misjonarka w Gwatemali. Uczyła tam dzieci miejscowych Indian i w 1989 r. została porwana przez policję, po czym była torturowana i padła ofiarą grupowego gwałtu. W areszcie zauważyła, że tamtejszą policją kieruje Amerykanin – agent CIA, który widząc, że ma do czynienia z Amerykanką, pomógł jej uciec z Gwatemali. W swej ojczyźnie założyła organizację walczącą o zniesienie tortur i pomagającą tym, którzy ich doświadczyli.