Ingres greckokatolickiego biskupa do katedry Notre-Dame
04 grudnia 2012 | 10:01 | Ks. Grzegorz Draus (KAI Lwów) / br, pm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem ponad 3 tys. osób odbył się 2 grudnia ingres bp. Borysa Gudziaka do katedry Notre Dame w Paryżu. W inauguracji posługi greckokatolickiego ordynariusza dla Francji, Szwajcarii i krajów Beneluxu wzięli udział wierni obu obrządków Kościoła katolickiego.
Liturgii przewodniczył abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. We Mszy uczestniczyli, m. in. arcybiskup Paryża, kard. Andre Vingt-Trois oraz kard. Christoph Schonborn, arcybiskup Wiednia. Przybyła też liczna delegacja z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, którego bp Borys jest rektorem oraz słynny chór uczelni „Stritennja”. Obrzęd rozpoczął się procesją ulicami Paryża z katedralnej cerkwi św. Włodzimierza do największej świątyni katolickiej Francji.
W kazaniu abp Swiatosław zaznaczył, że zadaniem bp. Gudziaka będzie utworzenie na terenie krajów, na których będzie pełnił swoją posługę, m. in. intelektualnego ośrodka Kościoła greckokatolickiego, aby „móc dzielić się skarbem wiary ze wszystkimi ludźmi dobrej woli”.
Bp Borys Gudziak będzie troszczył się o żyjących w diasporze na terytorium czterech państw emigrantów oraz ich narodowościowo i kulturowo mieszane rodziny. Niewielka, jak na razie, liczba kapłanów ma przed sobą trudne zadanie, ale jak było widać po ilości uczestników ingresu biskupa Kościół greckokatolicki ma w sobie wielki potencjał rozwoju, zwłaszcza, że francuska duchowość bardzo ceni wschodnią tradycje. Dlatego Ukraiński Kościół Greckokatolicki może być w Europie zachodniej cennym bogactwem i ma przed sobą przyszłość. Ingres biskupa obrządku wschodniego, odbywający się w łacińskiej katedrze jest także dowodem na bardzo dobrą współpracę Kościoła różnych obrządków we Francji.
Ks. Borys Gudziak urodził się 24 listopada 1960 r. w Syracuse w stanie Nowy Jork w USA, gdzie na początku lat pięćdziesiątych osiedli jego rodzicie pochodzący z okolic Lwowa. Ukończył studia filozoficzne i biologiczne na Uniwersytecie Syracuse (1980 r.). Wstąpił do Kolegium św. Zofii w Rzymie, gdzie jako alumn archieparchii lwowskiej studiował na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, który ukończył w 1983 roku. W 1992 roku zamieszkał na stałe we Lwowie, gdzie założył Instytut Historii Kościoła, którego był przewodniczącym do 2002 r.
Kard. Mirosław Iwan Lubaczywski mianował go przewodniczącym Komisji ds. Odnowienia Lwowskiej Akademii Teologicznej. W latach 1994-95 studiował na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie. Od 1995 był wicerektorem Akademii Teologicznej, a następnie rektorem Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.
Święcenia kapłańskie przyjął 26 listopada 1998 r. w cerkwi św. Jura we Lwowie i został inkardynowany do archieparchii lwowskiej. Jest on autorem i współautorem niemal stu artykułów na temat historii Kościołów wschodnich głównie w odniesieniu do wieków XVI-XVII oraz XX. W zakresie jego zainteresowań leżą również kwestie duchowości oraz ekumenizmu w XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. 21 lipca 2012 r. Benedykt XVI mianował go egzarchą apostolskim dla wiernych narodowości ukraińskiej obrządku bizantyńskiego mieszkających we Francji, Szwajcarii i krajów Beneluxu.
Ukraiński Katolicki Uniwersytet, początkowo działający jako Akademia Teologiczna została we Lwowie odnowiony w 1993. Aktualnie 500 osób studiuje wydziałach filozofii, teologii, historii oraz pedagogiki socjalnej. Obok grecko-katolickiej większości wśród wykładowców i studentów są też katolicy obrządku łacińskiego. Dzięki rektorowi Uniwersytetu, bp. Borysowi Gudziakowi od stycznia b.r. we wspomnianej kaplicy Wydziału Filozoficzno-Teologicznego gromadzi się na regularnych nabożeństwach i katechizacji wspólnota rzymsko-katolicka będąca zaczątkiem tworzącej się nowej lwowskiej parafii p.w. bł. Jana Pawła II.
Przypomnijmy, że biskup rektor Borys Gudziak od podstaw stworzył we Lwowie Ukraiński Katolicki Uniwersytet, wielowydziałową uczelnię pielęgnującą wschodnią chrześcijańską tradycję, gdzie studiują i pracują przedstawiciele różnych obrządków. W kaplicy Filozoficzno – Teologicznego Fakultetu zbiera się od roku – właśnie dzięki rektorowi B. Gudziakowi – niewielka wspólnota nowo tworzącej się łacińskiej parafii bł. Jan Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.