Inicjatywy środowisk misyjnych na Niedzielę Dobrego Pasterza
26 kwietnia 2023 | 15:31 | Weronika Brendel/PDM, tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W najbliższa niedzielę, 30 kwietnia, Kościół obchodzi Niedzielę Dobrego Pasterza. Jest to dzień szczególnej modlitwy i troski o powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA) – jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – w centrum stawia wsparcie dla powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego w młodych Kościołach na terenach misyjnych.
Papieskie Dzieła Misyjne na świecie sprawują opiekę nad 1100 terenami misyjnymi, gdzie znajduje się ponad 600 seminariów misyjnych, 80 tys. kleryków oraz 2500 wykładowców i opiekunów formacji.
Realizowana jest pomoc zwyczajna, fundusz przekazywany jest na codzienne funkcjonowanie seminariów (żywność, energia, woda, książki, ubrania, modlitewniki), ale też współfinansowane są projekty specjalne (rozbudowa budynków, kaplic, zakup terenu pod nowe inwestycje, dofinansowanie rowerów, którymi przemieszczają się klerycy na wykłady czy do pomocy duszpasterskiej).
W latach 2011-2022 na pomoc dla seminariów misyjnych pozostających pod opieką PDPA Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce przekazały: 766 362,92 USD. W roku 2022 na pomoc dla seminariów misyjnych pozostających pod opieką PDPA Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce przekazały: 78.311,98 USD.
Papieskie Dzieła Misyjne prowadzą też inicjatywy wpierające powołania w krajach misyjnych: Adoptuj Misyjnych Seminarzystów (AdoMiS) oraz Misyjny Bukiet.
Akcję AdoMiS, Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zapoczątkowały 1 października 2013 roku. Jej celem jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych. Inicjatywa to wyraz troski o powołania w tych krajach.
W akcję można włączyć się poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej. Można to uczynić indywidualnie lub w grupie parafialnej, wspólnotowej czy koleżeńskiej.
Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy. Program AdoMiS polega na wspieraniu całego seminarium. W skład seminarium wchodzą: klerycy, wychowawcy i ojcowie duchowni.
W ramach tegorocznej 10. edycji akcji AdoMiS na portalu www.salvatti.edu.pl prowadzone są zbiórki na trzy misyjne seminaria, które PDM w Polsce wspierają na stałe: Wyższe Seminarium Duchowne św. Augustyna w Iquitos w Peru, Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne św. J.M. Vianneya w Moramanga na Madagaskarze oraz Propedeutyczne Seminarium św. J.M. Vianneya w Chabua w Indiach.
– Na dziesięciomiesięcznym kursie, kształtujemy się i pielęgnujemy nasze życie modlitewne i duchowe. Jest to przede wszystkim czas rozeznawania powołania kapłańskiego, ale także rozpoznawania dobra i zła oraz prowadzenia dobrego życia w wierności Panu – powiedział kleryk Jexico N. Marak. Obecnie w tym seminarium przebywa 41 alumnów z dziewięciu diecezji północno-wschodnich Indii.
Doceniamy troskliwą opiekę naszych dwóch przełożonych, którzy utrzymują tę wspólnotę swoją ciężką pracą, a przede wszystkim starają się wpajać nam chrześcijańskie wartości – zaznacza Jexico. – Tutaj uczymy się być punktualnymi i odpowiedzialnymi ludźmi. W każdą niedzielę mamy quiz kulturalny, skecze, dyskusje i dzielenie się w grupach. To pomaga nam poznać inne kultury naszego kraju, dzielić się wiedzą i talentami, wykorzystując kreatywność w każdej dziedzinie. Rekreacja to również dobry czas na spotkania i rozmowy – dodaje kleryk z Chabua.
– Mogę zapewnić, że jest to miejsce, w którym dowiadujemy się o wszystkich aspektach życia duchowego i praktykujemy je. Szczególnie 30-dniowe rekolekcje ignacjańskie były wspaniałym doświadczeniem i jestem pewien, że to, co dzięki nim otrzymaliśmy, bardzo pomoże nam w życiu – ocenia hinduski alumn. – Może nasza formacja nie przynosi szybkich i widocznych zmian, ale one są. To jest długofalowa zmiana całego życia. Jestem pewien, że ja i moi współbracia z kursu zobaczymy jego owoce w najbliższym czasie.
Z kolei Misyjny Bukiet to inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych kierowana do szerokiego grona odbiorców: księży prymicjantów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby, nowożeńców i jubilatów, którzy proponują gościom, aby kwotę, którą mieli przeznaczyć na zakup kwiatów, przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów.
W dniu uroczystości przeznaczoną na kwiaty kwotę można włożyć do przygotowanej specjalnie na tę okazję koperty lub skarbonki.
Misyjny Bukiet stanowi wyraz wdzięczności świętujących za dar życia oraz powołania. Inicjatywie towarzyszy modlitwa za seminarzystów, którzy w krajach misyjnych przygotowują się do kapłaństwa, za nowicjuszy i nowicjuszki. W wielu krajach brakuje księży, w wielu kościołach Msza św. odprawiana jest raz do roku. Problemem często nie jest brak powołań, ale brak finansów na utrzymanie seminariów, w których mogą się kształcić przyszli kapłani.
Dzieło św. Piotra Apostoła (obecnie jedno z Papieskich Dzieł Misyjnych) zostało założone w XIX w. przez francuską arystokratkę Joannę Bigard, która odkryła potrzebę wspierania rodzimych powołań w krajach misyjnych. Przeznaczając na ten cel swój majątek, rozpoczęła wówczas wielki projekt pomocy klerykom w Afryce i Indiach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.