Instytut Myśli Schumana zachęca do udziału w „Wigilii bez Granic”
22 grudnia 2019 | 20:00 | IMS, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Instytut Myśli Schumana zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Wigilia bez Granic”, czyli zaproszenie po raz kolejny przebywających w naszym kraju cudzoziemców do zajęcia miejsca przy wigilijnym stole wśród polskich rodzin. Głównym celem projektu jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej.
Pierwsza edycja akcji „Wigilia bez Granic” odbyła się w grudniu 2016 r. Inicjatywa zrodziła się dwa miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia i, jak się w krótkim czasie okazało, odniosła ogromny sukces. W grudniu 2017 i 2018 miała miejsce druga i trzecia edycja „Wigilii bez Granic”, obejmująca już całą Polskę.
Promocja akcji odbyła się w wielu miastach Polski, głównie na uczelniach i wśród polskich rodzin, które wykazały wspaniałą gościnność wobec cudzoziemców w trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży. W projekcie „Wigilia bez Granic” w 2016 r. wzięło udział kilkaset polskich rodzin, a w kolejnych dwóch latach już kilka tysięcy, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili m.in. z takich krajów jak Turcja, Indie, Chiny, Egipt czy Armenia.
„Wigilia bez Granic” polega na budowaniu relacji między ludźmi z różnych krajów poprzez konkretne praktyczne spotkanie na Wigilii. Zazwyczaj pomoc cudzoziemcom czy solidaryzowanie się z nimi przybiera formę pustej i pozbawionej znaczenia deklaracji. Wigilia bez Granic stawia sobie za cel konkretne rezultaty, które na stałe polepszą kontakty między Polakami a cudzoziemcami.
„Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman, nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi. Po II wojnie światowej, dominującymi emocjami wśród społeczeństw Europy były wrogość i nienawiść, natomiast Robert Schuman posiadał niesamowity dar usuwania barier i jednoczenia ludzi” – tłumaczy prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.
Dlatego Instytut Myśli Schumana wyszedł z inicjatywą stworzenia projektu „Wigilii bez Granic”, który ma na celu dalsze realizowanie ścieżki wyznaczonej przez Roberta Schumana – ścieżki budowania jedności i życzliwości między ludźmi.
Głównym założeniem projektu jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej. Zapraszanie cudzoziemców na Wigilię ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich. W wielu przypadkach, przyjaźnie zawarte przy wigilijnym stole przetrwały do dziś, są kontynuowane i rozwijane.
W ramach akcji przewidziano też spotkania integracyjne przed samą Wigilią, na których rodziny goszczące mogą poznać się z wybranymi przez siebie gośćmi, a po Wigilii w ciągu roku proponuje się systematyczne spotkania Polaków z obcokrajowcami w tzw. Grupach Schumana.
W Polsce mieszka wielu cudzoziemców, którzy przyjeżdżają nad Wisłę na długie lata. Bardzo często pochodzą z dalekich rejonów świata, jednocześnie bardzo rzadko odwiedzają swoje rodzinne strony. Na polskich uczelniach studiuje ponad 70 tys. studentów ze 157 państw, a ponad 1 milion obcokrajowców to aktywni zawodowo pracownicy różnych firm w Polsce.
„Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w inicjatywie Wigilia bez Granic. Niech tradycyjne wolne miejsce i puste nakrycie przy wigilijnym stole w tym roku się zapełni. Zaprośmy naszych bliźnich przybyszów z innych krajów, aby ożywić naszą piękną tradycję” – apeluje do polskich rodzin Instytut Myśli Schumana.
Instytut Myśli Schumana jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 r. Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.