Instytuty świeckie pożegnały Armando Obertiego
24 czerwca 2012 | 11:45 | awo / rk Ⓒ Ⓟ
W Rzymie pożegnano zmarłego 22 czerwca Armando Obertiego. Emerytowany prezes zarządu Lotnisk Rzymu był ważną postacią dla środowiska instytutów świeckich m.in. przyczynił się do powstania Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS).
W latach 1976-1991 był przewodniczącym męskiego Instytutu Chrystusa Króla. Od 1994 r. ten zrzeszający świeckich mężczyzn konsekrowanych instytut rozwija się dynamicznie również w Polsce.
Armando Oberti był pierwszym przewodniczącym Instytutu Chrystusa Króla po jego założycielu sł. Bożym prof. Giuseppe Lazzattim, natomiast w życiu zawodowym pełnił różne funkcje aż po prezesurę w spółce Lotniska Rzymu (Aeroporti di Roma). Ponadto był również pierwszym przewodniczącym stowarzyszenia organizmów wolontariatu we Włoszech i ruchu świeckich na rzecz Ameryki Łacińskiej.
Oberti był sekretarzem komitetu organizacyjnego I Międzynarodowego Kongresu Instytutów Świeckich, jaki odbył się w Rzymie w dniach 20-26 września 1970 r. a którego owocem było utworzenie w 1972 r. Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS). Obecnie zrzesza ona 185 instytuty świeckie z całego świata i koordynuje współpracę pomiędzy nimi.
– Lazzatti, Oberti, Tresalti, Mazzola – kolejni przełożeni Instytutu Chrystusa Króla to znaczące postacie dla instytutów świeckich, dla samookreślenia tożsamości i duchowości świeckich konsekrowanych, zawsze wybierani do rady wykonawczej CMIS – podkreśla w rozmowie z KAI przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich Ewa Kusz. – Oberti był u początków starań o zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską instytutów świeckich jako formy życia konsekrowanego praktykowanego w świecie, wiele też pisał o duchowości świeckich konsekrowanych – dodała.
W 1991 r. Oberti został – ze strony instytutu – postulatorem w sprawie kanonizacyjnej Giuseppe Lazzattiego, na rzecz której bardzo intensywnie pracował przez ostatnie lata, dopóki choroba nie przeszkodziła mu w tej pracy.
Zmarł 22 czerwca w Rzymie. Miał 86 lat. Pochodził z ubogiej rodziny w prowincji Cremona, gdzie urodził się 9 lipca 1926 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.