Drukuj Powrót do artykułu

Inwentaryzacja w Watykanie

10.09.2001 , ml/kg //mr Ⓒ ℗

Dwa lata mają instytucje watykańskie na przeprowadzenie inwentaryzacji całego majątku Stolicy Apostolskiej. Spis zarządziła Papieska Komisja ds. Państwa Miasta Watykańskiego.

Wydane przez komisję rozporządzenie w zakresie „ochrony dóbr kultury” dotyczy przede wszystkim dzieł sztuki w Muzeach Watykańskich (uważanych za najbogatsze na świecie), ale także zabudowań i parków. Zarządzenie ustala też zasady, na jakich Stolica Apostolska wypożyczać będzie odtąd posiadane zabytki, nie na dłużej jednak niż na dwanaście miesięcy.
Krytycy Kościoła często odwołują się do watykańskich skarbów sztuki, postulując ich spieniężenie dla dobra ubogich (ostatnio mówiło się o tym w ubiegłym roku w związku z rozpoczętą przez Papieża kampanią redukcji czy likwidacji zagranicznego zadłużenia krajów rozwijających się). Nikt nie zna ich rzeczywistej wartości.
W 1987 roku poprzednik obecnego przewodniczącego, kardynał Rosalio José Castillo Lara (pochodzący z Wenezueli) ujawnił, że wartość nieruchomości watykańskich sięga 730 miliardów lirów; po uwzględnieniu inflacji dziś suma ta uległa co najmniej podwojeniu i wynosi ok. 1,4 bilionów ITL (ok. 3 mld PLN).

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.