IPN przekazał akta Prymasa Wyszyńskiego
11 maja 2002 | 17:42 | ks.ap / mr Ⓒ Ⓟ
Instytut Pamięci Narodowej przekazał diecezji włocławskiej dokumentację uwięzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Prezes IPN prof. Leon Kieres wręczył kopie dokumentów na ręce biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego i ks. Witolda Kujawskiego, dyrektora Archiwum Diecezjalnego. Uroczystość miała miejsce w auli włocławskiego seminarium duchownego.
Dwie teczki liczące ponad 700 stron zawierają raporty dzienne, jakie komendant „obiektu 123” – tak w języku Urzędu Bezpieczeństwa nazywano miejsce pobytu Kardynała – kierował do dyrektora Departamentu XI MBP.
Druga część dokumentów to materiały MSW z lat 1966-1971 dotyczące poglądów kard. Wyszyńskiego na różne problemy polityczne. Analiza dokumentów wskazuje, że Prymas był inwigilowany od pierwszego dnia internowania. Pierwsze meldunki pochodzą z Rywałdu, ostatnie z Komańczy, na trzy tygodnie przed uwolnieniem Księdza Prymasa.
Śledzeniu zachowań, rozmów, samopoczucia więźnia służyli zarówno umieszczeni w jego najbliższym otoczeniu agenci jak i zainstalowane w pomieszczeniach podsłuchy. Typowy meldunek dzienny składał się z trzech części: zapisu kilkuzdaniowego, niemal zawsze tak samo brzmiącego, dialogu między odwiedzającym „podopiecznego”, jak nazywano Kardynała, oficerem; wyciągiem z doniesień agentów lub z podsłuchu oraz z informacji dotyczących funkcjonariuszy pilnujących „obiektu” i relacji z tego „co się mówi w okolicy” na ten temat.
Prymas Tysiąclecia był więziony od 25 września 1953 roku do 26 października 1956 roku, kolejno w Rywałdzie, Stoczku Klasztornym, Prudniku i Komańczy.
Prof. Kieres uzasadniał swoją decyzję m.in. tym, że Włocławek był miejscem formacji intelektualnej i duchowej oraz ponad dwudziestoletniej pracy kapłańskiej ks. Wyszyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.