ISKK: Badanie katolickiego dziedzictwa kultury
21 listopada 2010 | 13:00 | ws SAC Ⓒ Ⓟ
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w listopadzie br. zakończył przygotowywanie badania kultury sakralnej w Polsce. W przyszłym roku zbadane zostanie dziedzictwo kultury polskiej, które znajduje się pod opieką Kościoła katolickiego.
Według danych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków spośród 61 tys. obiektów zabytkowych w Polsce – 37 tys. to zabytki sakralne (około 60%). Są to zabytki takie jak: świątynie, klasztory, dzwonnice, kaplice, kapliczki, przydrożne figury i krzyże. Oprócz zabytków nieruchomych zabytkami sakralnymi są obiekty ruchome do których należą wytwory rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej (paramenty liturgiczne, instrumenty muzyczne) oraz inne dzieła sztuk plastycznych.
15 świątyń w Polsce zostało zbudowanych w XI wieku. Następne 75 z nich pochodzi z XII wieku. Od tamtego czasu każdy kolejny wiek był okresem budowy coraz większej liczby świątyń. W XIII wieku zbudowano już 255 kościołów, w wieku XVIII wzniesiono 1230katolickich świątyń, a w wieku XIX – 1728.
W czasie II wojny światowej zniszczono w Polsce 912 obiekty sakralne, a już w pierwszym pięcioleciu po wojnie odbudowano połowę z nich.
Obiekty sakralne – a przede wszystkim świątynie – pełnią bardzo ważną rolę w chrześcijaństwie. Według współautora kościelnego Rocznika Statystycznego z 1991 roku Dariusza Gumbrychta: „Miejsca kultu są znakami obecności religii w życiu narodu. W zależności od okresu, przybierały postać warownej twierdzy (okres romański), strzelistych katedr (gotyk), pałaców Bożych (renesans), salonu Chrystusa (barok) aż do współczesnego namiotu Boga”.
Zakończenie badania kultury sakralnej w Polsce przewidziane jest na połowę 2011 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.