ISKK zbada religijność Polaków w Irlandii
21 lutego 2018 | 07:32 | Warszawa / lk, ISKK / mz Ⓒ Ⓟ
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego rozpoczął badanie religijności polskich imigrantów mieszkających w Irlandii. Na 4,75 mln mieszkańców, w tym kraju żyje ponad 170 tys. Polaków. „Zakładamy, że wraz z wydłużającym się pobytem na emigracji polscy imigranci stają się coraz mniej religijni z racji ulegania tendencjom sekularyzacyjnym, które w mocny sposób dotknęły w ostatnich dekadach społeczność Irlandii” – informuje ISKK.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Irlandia stała się popularnym krajem docelowym dla emigracji zarobkowej Polaków. Początkowo poakcesyjna migracja miała charakter tymczasowy, jednak stopniowo przyjęła charakter osiedleńczy. Populacja polskich imigrantów w Irlandii jest ciągle bardzo liczna.
Z irlandzkich statystyk wynika, że w tym kraju, gdzie całkowita populacja wynosi 4,75 mln, mieszka ponad 170 tys. polskich imigrantów. Stanowią oni najliczniejszą zbiorowość imigracyjną.
Nasilona imigracja powoduje wielowymiarową zmianę społeczną w Irlandii, w której około 15% populacji to ludzie urodzeni za granicą. Dotychczasowe badania koncentrowały się głównie na aspektach ekonomicznych, politycznych i prawnych migracji. Pojawiają się także badania z zakresu socjologii rodziny i socjologii kultury. Brakuje natomiast studiów nad wymiarem religijnym – stwierdzają badacze ISKK.
Celem projektu ISKK ma być uzupełnienie tej luki i rozstrzygnięcie ważnego problemu badawczego, jakim jest wzajemny związek pomiędzy procesem migracji a religijnością imigrantów.
Czytaj także: Wiara i wierność Jezusowi to główne wyzwania dzisiejszego Kościoła
ISKK chce dokonać socjologicznej analizy zmian religijności w społeczności polskich imigrantów w Irlandii oraz ustalić czy religia ma wpływ na decyzje, strategie i plany migracyjne.
Projekt ma ambicje teoretyczne: chce przyczynić się do dalszej dyskusji wokół wiodących teorii z zakresu socjologii religii i socjologii migracji. Ale też przyświecają mu ambicje empiryczne, dotyczące ustalenia zmian religii migrantów oraz znaczenia religijności dla procesu migracji zagranicznej.
Badacze zakładają, że wraz z wydłużającym się pobytem na emigracji polscy imigranci stają się coraz mniej religijni z racji ulegania tendencjom sekularyzacyjnym, które w mocny sposób dotknęły w ostatnich dekadach społeczność Irlandii.
„Jednocześnie przyjmujemy, że, mimo podobieństw profilu religijnego Polaków i Irlandczyków (dominujące wyznanie religijne obu krajów to katolicyzm), imigranci, którzy zachowują wysoki poziom wskaźników religijności, słabiej integrują się, bądź asymilują ze społecznością kraju przyjmującego” – czytamy w informacji o rozpoczęciu projektu.
W ich ocenie, powodem tego procesu mogą być nasilające się różnice pomiędzy polskim modelem katolicyzmu, popularyzowanym w duszpasterstwie polonijnym, a irlandzkim modelem katolicyzmu, powszechnym w lokalnych anglojęzycznych parafiach.
Imigranci realizujący swoje potrzeby i aspiracje religijne w polskojęzycznym duszpasterstwie separują się bowiem zarówno wobec religijnych irlandzkich katolików, jak i wobec areligijnych Irlandczyków.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego jest pierwszym w Polsce ośrodkiem badań nad religijnością oraz duszpasterstwem. Został założony w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Współpracuje z Konferencją Episkopatu Polski oraz Głównym Urzędem Statystycznym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.