IV Konferencja naukowa „Nauka a wiara”
02 marca 2012 | 19:55 | tm Ⓒ Ⓟ
Już po raz czwarty na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku w dniach 6-8 marca odbędzie się interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. „Nauka a wiara”. Wykłady i prelekcje wygłoszą znane autorytety w dziedzinie teologii, nauk przyrodniczych i medycyny.
Celem konferencji jest ukazanie związku między nauką i wiarą, ich wzajemnych relacji oraz możliwości wyjaśniania świata, a szczególnie natury i sensu ludzkiej egzystencji.
"Jan Paweł II rozpoczął swą encyklikę słowami: «Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy». Problem ten jest dzisiaj bardzo aktualny, zwłaszcza w kontekście rozwoju wiedzy i nowych dziedzin nauki – podkreśla ks. prof. Józef Zabielski, moralista z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
„Podczas konferencji chcemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytania: czy między nauką a wiarą są kontrowersje? Czy można znaleźć pomiędzy nimi wspólne mianowniki? Czy naukowiec to jedynie bezduszny człowiek, który patrzy w mikroskop czy przelewa różne substancje z probówki do probówki i nie zdaje sobie sprawy z możliwych skutków swojego działania? Chcemy próbować odpowiedzieć na pytania, które nieustannie towarzyszą życiu człowieka. Żyjemy w świecie tajemnic, których bez Boga nigdy nie będziemy mogli zrozumieć” – mówi o konferencji prof. Lech Chyczewski, kierownik Katedry Biostruktury Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Prof. Chyczewski podkreśla, że naukowiec, który przy pomocy coraz to doskonalszych narzędzi bada zarówno makro jak i mikro świat, często na wiele pytań nie otrzymuje odpowiedzi, a staje się jedynie coraz bardziej zadziwiony. „Jest to jak najbardziej pozytywne zadziwienie, które może doprowadzić do konkluzji, że za złożonością świata stoi Bóg” – dodaje uczony.
Konferencja rozpocznie się we wtorek 6 marca. W pierwszym dniu obrad wykład pt. Nauki przyrodnicze: metafizyka – wiara wygłosi ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, kierownik Katedry Metafizyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie prof. Jerzy Janik z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk przedstawi referat pt. Fizyka a problem Boga – pokora fizyka. Trzeci tego dnia wykład, dotyczący medycyny regeneracyjnej w świetle relacji między nauką i wiarą wygłosi prof.. Józef Dulak z Zakładu Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W środę 7 marca metropolita białostocki abp prof. Edward Ozorowski będzie mówił o dialogu nauki z wiarą, zaś prof. Mieczysław Chorąży z Zakładu Biologii Nowotworów Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie (oddział w Gliwicach) wygłosi referat pt. Złożoność życia – od nauki przyrodniczej do wiary. W programie przewidziany jest również wykład prof. Stanisława Pużyńskiego z Instytutu Neurologii i Psychiatrii w Warszawie o problemie eutanazji z punktu widzenia lekarza psychiatry.
8 marca głos w kwestii relacji pomiędzy bioetyką i wiarą zabierze bp Józef Wróbel z Instytutu Teologii Moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na zakończenie sympozjum podjęty zostanie temat wykorzystania komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej, który zreferuje prof. Mariusz Z. Ratajczak z Uniwersytetu w Louisville.
„Przekrój tematów jest duży, gdyż każdy prelegent będzie mówił o własnym doświadczeniu związanym z dziedziną nauki, którą reprezentuje. Będzie o niej mówił zarówno na poziomie poznania empirycznego, warunkowanego logicznym rozumowaniem, ale również poznania będącego wynikiem kontemplacji, zaś w przypadku teologów poznania warunkowanego Bożym Objawieniem” – zaznacza ks. dr Andrzej Proniewski z Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku. „Chcielibyśmy, by te konferencje stały się tradycją w środowisku białostockich naukowców w następnych latach” – dodaje.
Organizatorami konferencji naukowej są Międzywydziałowa Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Katedra Biostruktury i Zakład Patomorfologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.