IV Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Włocławskiej
13 maja 2009 | 19:53 | ks. an Ⓒ Ⓟ
IV Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych odbyła się 13 maja. Miejscem spotkania była parafia Matki Bożej Fatimskiej znajdująca się tuż przy włocławskiej tamie – miejscu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – gdzie w przyszłości stanie sanktuarium ku czci kapłana-męczennika. Ponadto dzień ten rozpoczął w diecezji wielką Nowennę przed jubileuszem objawień fatimskich (1917-2009-2017). Organizatorem pielgrzymki był ks. Paweł Zalewski, Diecezjalny Duszpasterz Osób Chorych i Niepełnosprawnych.
Gospodarzem spotkania było zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani, prowadzące parafię i opiekujące się miejscem śmierci ks. Popiełuszki. Zawiązanie wspólnoty pielgrzymkowej nastąpiło na włocławskiej tamie, skąd uczestnicy pielgrzymki przeszli do budującego się kościoła. Wśród dużej liczby zebranych byli niepełnosprawni uczniowie klas integracyjnych, mieszkańcy Domów Opieki Społecznej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz ze swoimi opiekunami. Nie mogło też zabraknąć wolontariuszy i przedstawicieli rozlicznych organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych oraz alumnów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Bronisław Dembowski. W homilii hierarcha nawiązał do swojego pierwszego kontaktu z Fatimską Panią, kiedy był uczestnikiem zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu świętego Piotra 13 maja 1981 r. Wtedy wstawiennictwo Maryi objawiło się wobec osoby Ojca Świętego. Ksiądz Biskup zachęcał chorych, by także i oni oddali się pod opiekę Matki Bożej.
Po Mszy św. odbyła się agapa dla wszystkich uczestników. Ostatnim punktem programu była Koronka do Miłosierdzia Bożego, podczas której wszyscy chorzy i cierpiący wraz z opiekunami zawierzyli się Bożemu Miłosierdziu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.