IV Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca
11 kwietnia 2014 | 15:35 | bt Ⓒ Ⓟ
11 kwietnia, dzień po 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej, odbył się IV Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca, w którym wzięła udział rekordowa liczba 1300 zawodników w różnym wieku. Rozgrywany w Poznaniu bieg jest największym w Polsce wydarzeniem upamiętniającym założyciela i wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Parafiada z Zakonu Pijarów, który zginął 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca organizowany jest od czterech lat przez Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza, znajdujący się na poznańskim osiedlu Jana III Sobieskiego. W tym roku wzięło w nim udział 1300 zawodników, od uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej po seniorów, bieg był bowiem tradycyjnie rozgrywany w różnych kategoriach wiekowych, a wszyscy wystąpili w specjalnie przygotowanych na tę okazję żółtych koszulkach.
Po raz pierwszy w historii tego osiedlowego biegu, jego uczestnicy po zarejestrowaniu się otrzymywali specjalne chipy mocowane do butów, co pozwoliło w sposób profesjonalny dokonać pomiaru czasu.
W uroczystym otwarciu biegu wzięli udział m.in. Przemysław Pacia – wicewojewoda wielkopolski, Joanna Frankiewicz – radna Miasta Poznania reprezentująca prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego, o. Tomasz Łuczak – prezes Zarządu Stowarzyszenia Parafiada, ks. Edward Pleń – krajowy duszpasterz sportowców oraz łyżwiarz Jan Szymański, brązowy medalista z Soczi.
Oficjalnego otwarcia biegu dokonała Bożena Joniec-Szczurek – siostra śp. o. Józefa Jońca, a gospodarz miejsca o. Bartłomiej Smoczyk, dyrektor poznańskiego Zespół Szkół Zakonu Pijarów poprowadził modlitwę w intencji swojego zmarłego współbrata o. Józefa Jońca i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.
– Cieszę się, że właśnie w ten sposób możemy uczcić pamięć ojca Józefa: bardzo energicznie, w ruchu, tak jak on to kochał, tak jak brzmi maksyma naszej pijarskiej triady: Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało – zaznaczył o. Smoczyk życząc wszystkim biegaczom siły w nogach i w sercu.
Jak wyjaśniła KAI Grażyna Gulczyńska, koordynator biegu, każdy z uczestników biegu mógł się poczuć zwycięzcą, bowiem, co podkreślał również ojciec Joniec, ważne jest aby wystartować i dobiec do mety. – My biegniemy do końca, aby uczcić ojca Jońca – głosiły transparenty przygotowane przez dzieci i młodzież. Dlatego też wszyscy, którzy przekroczyli linię mety, otrzymali pamiątkowe medale. Natomiast najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach dostali także puchary i nagrody rzeczowe.
Wydarzenie honorowym patronatem objęli m.in. metropolita poznański Stanisław Gądecki, prowincjał Zakonu Pijarów oraz prezydent Poznania i marszałek województwa wielkopolskiego.
Ojciec Józef Joniec był inicjatorem wyjątkowego programu edukacyjnego pod nazwą ruchu parafiadowego działającego od 1998 r., który ma na celu wychowywać młode pokolenia przez wiarę, kulturę i sport, a któremu towarzyszy hasło: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”.
O. Joniec był też założycielem i długoletnim prezesem Stowarzyszenia Parafiada, dzięki któremu wprowadzał w życie te założenia w Polsce i w innych krajach, zwłaszcza za naszą wschodnią granicą, gdzie ruch ten szczególnie się rozwija. Był twórcą i organizatorem międzynarodowych Parafiad dzieci i młodzieży, w których od 26 lat corocznie bierze udział blisko 2 tys. osób. Tworzył też i koordynował liczne programy edukacyjne, jak „Wybieram zdrowie”, „Młodzież w działaniu”, „Edukacja poprzez sport”, „Sport uczy i łączy wszystkich”, „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”, „Moja mała Ojczyzna”.
W ramach Parafiady realizowany jest też projekt „Katyń… ocalić od zapomnienia” mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. To właśnie zaangażowanie w jego realizację zaprowadziło ojca Józefa Jońca na pokład samolotu rządowego, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.