Izrael zabrania Arafatowi uczestnictwa w pasterce w Betlejem
23 grudnia 2001 | 15:30 | mar/ts //mr Ⓒ Ⓟ
Przywódca Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat nie będzie mógł uczestniczyć w tegorocznej pasterce w Betlejem. Władze izraelskie nie zgodziły się na przyjazd.
Radio Głos Palestyny poinformowało natomiast, że mimo wszystko Arafat będzie uczestniczyć w wigilię Bożego Narodzenia w pasterce w kościele franciszkańskim św. Katarzyny, przylegającym do bazyliki Narodzenia Pańskiego. Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej zapewnił, że uda się do Betlejem, „nawet gdyby miał iść tam pieszo”.
Od dwóch tygodni Jaser Arafat przebywa w Ramallah na Zachodnim Brzegu, praktycznie w areszcie domowym. Wokół Ramallah i w samym centrum miasta stacjonują czołgi izraelskie, które otaczają jego kwaterę w odległości 300 metrów.
Arafat jest muzułmaninem, ale już od kilku lat uczestniczy wraz ze swoją małżonką w pasterce w Betlejem jako przewodniczący Autonomii Palestyńskiej. Jego żona – Suha – jest Palestynką i pochodzi z rodziny chrześcijańskiej grecko-prawosławnej, ale przed laty przeszła na islam w związku ze ślubem z Arafatem.
W minionym tygodniu Arafata odwiedzili w Ramallah przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, aby złożyć życzenia z okazji zakończenia ramadanu. Hierarchowie przekazali mu zaproszenie do udziału w obchodach Bożego Narodzenia w Betlejem w różnych terminach i obrządkach.
Kanclerz patriarchatu łacińskiego w Jerozolimie ks. Raed Abusahlia powiedział KAI, że Arafat, jako legalnie wybrany i uznany przez świat lider Palestyńczyków, reprezentuje obie społeczności – muzułmańską i chrześcijańską, i ma prawo uczestniczyć w obchodach Bożego Narodzenia w Betlejem.
Betlejem jest palestyńskim miastem, a od grudnia 1995 roku znajduje się pod pełną administracją Autonomii Palestyńskiej. Dodał, że Jaser Arafat od 1994 roku uczestniczy w pasterce katolickiej, a także – dwa tygodnie później – w uroczystościach grecko-prawosławnych.
Jeden z wysokich urzędników w Jerozolimie powiedział, że Izrael gotowy jest przychylić się do prośby Arafata, o ile taka wpłynie. Ale wtedy Jordania powinna udostępnić Arafatowi helikopter na przelot do Betlejem i powrót do Ramallah. Trzy osobiste śmigłowce Arafata zostały zniszczone w Gazie, gdy stały się celem jednego z nalotów izraelskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.