„Jagiełło-Matejko. Król w twórczości Mistrza” – wystawa obrazów
17 lipca 2022 | 09:52 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
„Jagiełło-Matejko. Król w twórczości Mistrza” – to tytuł wystawy obrazów Jana Matejki, którą można oglądać od 16 lipca do 29 września br. w sandomierskim Muzeum Zamkowym.
Wystawa prezentuje postać króla Władysława Jagiełły w świetle twórczości Jana Matejki. Jej celem jest przypomnienie roli XIX-wiecznego malarstwa historycznego, jako narzędzia interpretacji narodowych dziejów i upowszechniania wiedzy historycznej.
W salach muzealnych zaprezentowane zostały m.in. prace plastyczne: „Chrzest Warneńczyka” z 1881 roku, „Władysław Jagiełło i Witold modlący się przed bitwą pod Grunwaldem” z 1855 r., „Założenie Szkoły Głównej” z 1888 r., „Ślub Jadwigi z Jagiełłą”, szkic malarski z 1872 r. do „Bitwy pod Grunwaldem” i szkic nagrobka Jagiełły w katedrze na Wawelu.
Na ekspozycji także znajdują się m.in.: drzeworyt według rysunku Jana Matejki autorstwa Floriana Cynka i Jana Stifiego – „Jagiellonidzi”, ukazującego małych Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka, obraz Zdzisława Lenartowicza, ucznia Matejki i zarazem jednego z założycieli sandomierskiego muzeum, a także zabytki archeologiczne przekazane przez niego do zbiorów nowopowstającej placówki.
Dr Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego podkreślił, że wystawa jest ważnym wydarzeniem w historii muzeum oraz ma duże znaczenie artystyczno-historyczne, gdyż temat obecności Jagiełły w twórczości Jana Matejki stanowi swego rodzaju novum. Ponadto jest to pierwsza wystawa prezentująca dzieła mistrza w sandomierskim muzeum.
– Władysław Jagiełło jest jednym z najbardziej sandomierskich, jeśli można użyć takiego sformułowania, królów polskich. Wielokrotnie odwiedzał Sandomierz, był stałym bywalcem tutejszego zamku – wyjaśniał dyrektor.
Na bliskie związki założyciela dynastii Jagiellonów z Sandomierzem zwrócił uwagę kurator wystawy dr hab. Tomisław Giergiel.
– Władysław Jagiełło, według zachowanych przekazów przebywał w Sandomierzu około 70 razy, najwięcej spośród polskich władców. Po zwycięskiej bitwie z Krzyżakami przekazał do tutejszej kolegiaty wspaniałe dary – relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego oraz nieco tajemnicze rzeźby z Dzierzgonia, niezachowane do dzisiaj, o których wspomina Jan Długosz. Sandomierz zawdzięcza Jagielle jeszcze wiele innych darów, fundacji, jak chociażby słynne freski bizantyńsko-ruskie w prezbiterium katedry. W Archiwum Kapitulnym do dzisiaj przechowywane są oryginalne pergaminy z nadaniami władcy na rzecz sandomierskiego Kościoła – poinformował Tomisław Giergiel.
Wystawę „Jagiełło-Matejko. Król w twórczości Mistrza” przygotował zespół kuratorski w składzie: dr Mikołaj Getka – Kenig, dr hab. Tomisław Giergiel, Karolina Gara, Anna Jeznach.
Eksponaty udostępnione zostały przez: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Zamkowe w Malborku.
Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz Burmistrza Sandomierza Marcina Marca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.