Jak bł. Jan Paweł II postrzegał Kościół
17 kwietnia 2012 | 15:28 | ks. ad / rk Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 15 kwietnia w auli przy kościele św. Stanisława w Rzymie odbyło się czwarte spotkanie z cyklu „Moc i piękno wiary”, który stanowi przygotowanie do Roku Wiary i przybliża nauczanie Jana Pawła II odnośnie Credo.
Ks. prof. Łukasz Kamykowski z UPJPII w Krakowie mówił o „Kościele Bożym w katechezach środowych Jana Pawła II”.
W pierwszej części wykładu prelegent przypomniał, że problematykę Kościoła Jan Paweł II poruszał także w katechezach o Jezusie Chrystusie, który jest założycielem Kościoła, i w katechezach o Duchu Świętym, który jest „duszą Kościoła”, źródłem jego świętości i ewangelicznego dynamizmu. Następnie krótko scharakteryzował tematykę katechez o Kościele wygłoszonych w latach 1991-1995, podkreślając, że bogactwo poruszonych zagadnień trudno omówić w czasie jednego wieczoru. Ks. Kamykowski przypomniał, że w roku Wielkiego Jubileuszu, 14 czerwca 2000 r. Jan Paweł II wygłosił katechezę pt. „Chwała Trójcy Świętej w życiu Kościoła”, która może być uważana za syntezę jego nauczania o Kościele.
W drugiej części wykładu uczestnicy, korzystając z tekstu tej katechezy wyświetlonego na ekranie, śledzili tekst papieskiej nauki, słuchając komentarza księdza profesora. W swoim rozważaniu Jan Paweł II nie zatrzymał się na zewnętrznym, ludzkim wymiarze Kościoła, na którym często skupia się uwaga współczesnego świata, lecz odpowiedział na pytanie, dlaczego warto być w Kościele. Kościół jest „ludem zjednoczonym jednością Ojca, Syna i Ducha Świętego”. Dzięki działaniu Bożemu lud ten stanowi wspólnotę zbawienia, czyli jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół.
Prelegent, nawiązując do myśli Jana Pawła II, przypomniał, że źródłem jedności Kościoła jest Trójca Święta. Pierwsi chrześcijanie potrafili nadać tej prawdzie konkretny wyraz w swoim codziennym życiu. Po dwóch tysiącleciach chrześcijaństwo jest podzielone, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że wiara w Trójcę Świętą wymaga ciągłych starań o jedność uczniów Chrystusa. – Świętość Kościoła jest darem Boga, On nas uświęca. Na Jego łaskę należy odpowiedzieć świętym życiem. W ten sposób Kościół staje się szczególnym znakiem działania Boga. Kościół zjednoczony i uświęcony w Chrystusie jest posłany do świata, by głosić Ewangelię zbawienia. Kiedy mówimy, że Kościół jest katolicki, wskazujemy przede wszystkim na to, że jest misyjny, że jego zadaniem jest doprowadzenie ludzi do pełni życia z Bogiem i tego, aby wszystkie dziedziny działalności człowieka, były przeniknięte prawdą Bożą – mówił kapłan.
Ks. Kamykowski podkreślił, że apostolski charakter Kościoła oznacza jego związek z Apostołami. Często przy tej okazji mówi się o hierarchii: o papieżu, biskupach i kapłanach. Trzeba jednak pamiętać, że wobec świata cały Kościół, czyli każdy ochrzczony, jest apostołem i świadkiem wiary.
Wykład pomógł zrozumieć, jak ważna jest świadomość tego, iż jako Kościół żyjemy w Trójjedynym Bogu. „Trójca Święta jest rzeczywistością bardzo życiową” – podkreślił ks. Kamykowski. Jan Paweł II uczył odkrywać działanie Boga w Kościele, który jest zarazem Ludem Bożym, ciałem Chrystusa i świątynią Ducha Świętego.
Po wykładzie miała miejsce krótka dyskusja. Postawiono pytanie, czy to, że „misyjna wiosna” jeszcze nie nadeszła jest wynikiem tego, że nie dość znamy i tworzymy Kościół? Prelegent wskazał, że poznanie Kościoła wiąże się z wielkim wysiłkiem każdego z nas, ale trzeba też pamiętać, że „jesteśmy Kościołem nie w pojedynkę, lecz razem”. Wszyscy dopełniamy ciało Chrystusa, którym jest Kościół. Być Kościołem oznacza, że „wszyscy razem i każdy na swój sposób” jesteśmy świadkami Chrystusa w świecie. Fundamentem i „szkołą” życia w Kościele jest Eucharystia.
Drugie pytanie dotyczyło roli świeckich, którą tak bardzo podkreślił Sobór Watykański II. Ks. Kamykowski wskazał, że to, co najważniejsze w Kościele, mamy na mocy chrztu. Kościół winien być „rodziną”, w której jest wiele ognisk rodzinnych i wspólnotowych. Ludzie świeccy mają wielkie zadanie pokazania światu, że Kościół jest dla każdego człowieka, że jest katolicki, że jest dla wszystkich. „Wszyscy opowiadamy Ewangelię życia” – stwierdził w Rzymie profesor krakowskiej uczelni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.