Jak Kościół próbuje wpływać na Unię Europejską?
01 sierpnia 2019 | 18:44 | pb (KAI/europa.today.it) / hsz | Bruksela Ⓒ Ⓟ
Zmiany klimatyczne, migranci, „małżeństwa” jednopłciowe – to niektóre z tematów, wokół których ogniskuje się aktywność katolickich biskupów Europy w kontaktach z Unią Europejską.
Świadczą o tym dziesiątki dokumentów, które przeanalizował belgijski dziennik „Le Soir”. Omawia je na swej stronie internetowej pod wspólnym tytułem „Jak Kościół próbuje wpływać na Unię Europejską”. Pozyskał je zaś na podstawie procedur unijnych dotyczących przejrzystości działań instytucji UE.
Regularne kontakty między instytucjami religijnymi i unijnymi odbywają się na mocy Traktatu Lizbońskiego. Z ramienia Kościoła katolickiego podejmuje je Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), której obecnie przewodniczy abp Jean-Claude Hollerich z Luksemburga.
Gazeta zauważa, że COMECE jako jedna z pierwszych pogratulowała Ursuli von der Leyen wyboru na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Niemiecka polityk należy do CDU – partii chrześcijańsko-demokratycznej.
W dokumentacji przejrzanej przez „Le Soir” często mowa jest o prawach człowieka należnym migrantom i o prawach socjalnych pracowników, np. w kwestii pracy w niedziele, której Kościół jest przeciwny.
W jednym z listów do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa COMECE prosiła o wyjaśnienie definicji „małżonka/i” w jednej z dyrektyw unijnych. Niejasność dotyczyła tego, czy państwo, które nie uznaje małżeństw osób tej samej płci musi uznawać skutki prawne takiego związku, zawartego w innym państwie członkowskim UE. Komisja nie udzieliła wówczas COMECE odpowiedzi, gdyż sprawą zajmował się unijny trybunał, który ostatecznie orzekł twierdząco.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.