Drukuj Powrót do artykułu

Jak papież obchodził rocznicę wyboru?

14 marca 2019 | 03:32 | vaticannews | Ariccia Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. AP Photo/Andrew Medichini/East News

Przypadającą 13 marca szóstą rocznicę swego wyboru na Stolicę Piotrową Franciszek obchodzi, odprawiając wielkopostne rekolekcje w Domu Bożego Mistrza w Ariccii pod Rzymem. „Prosimy Pana, aby obdarzył Cię światłem, umocnił i pocieszył w twej misji utwierdzania braci w wierze, w byciu fundamentem jedności oraz we wskazywaniu wszystkim drogi, która prowadzi do nieba” – życzył papieżowi w imieniu uczestniczących w rekolekcjach członków Kurii Rzymskiej emerytowany prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Giovanni Battista Re.

Poprosił też dla o Boże błogosławieństwo dla Ojca Świętego i zapewnił go: „Wiedz, że jesteśmy blisko ciebie z wielkim przywiązaniem i szczerym oddaniem”.

Obchodzona rocznica pontyfikatu nie wpłynęła jednak na program rekolekcyjny. Rano Franciszek przewodniczył Eucharystii, koncelebrowanej z uczestnikami ćwiczeń duchowych, a następnie wysłuchał nauk głoszonych przez benedyktyńskiego opata Bernardo Francesco Marię Gianniego.

Włoski zakonnik wskazał na potrzebę odwoływania się do pamięci, nawet jeżeli dzisiejszy świat zanurzony jest w teraźniejszość, w pragmatyzm i wszechobecne nowinki technologiczne. Przypomniał, że pamięć jest jednym z wymiarów naszej wiary, czego wyrazem jest m.in. Eucharystia, codzienna pamięć Kościoła prowadząca do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Benedyktyn przywołał słowa Jana Pawła II, który zachęcał, aby ukazywać ludziom piękno pamięci – siły, która pochodzi od Ducha i czyni nas świadkami, bo jesteśmy synami świadków oraz by dać skosztować ludziom cudownych rzeczy, które Duch uczynił w historii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.