Jak powstają wigilijne opłatki?
22 grudnia 2002 | 15:01 | kdr //ad Ⓒ Ⓟ
Trochę wody, mąki i matryce ze wzorami – szef gospodarstwa wypiekającego opłatki w Błoniu k. Tarnowa opowiada KAI o kulisach tej cennej pracy. W Błoniu dobiega końca wielkie pieczenie.
W działającym w Błoniu gospodarstwie rolnym należącym do Wyższego Seminarium Duchownego, opłatki wypieka się już od 11 lat. Od lutego do grudnia upieczono aż 130 tys. kompletów opłatków.
– Praca trwa cały rok, a technologia jest bardzo prosta – mówi KAI ks. Stanisław Saładyga, dyrektor gospodarstwa. Wystarczy trochę wody, mąki i matryce ze wzorami. Na nich układa się ciasto i wkłada do pieca. Po chwili wyciąga się chrupiące opłatki.
Aby upiec kolorowe opłatki, trzeba do ciasta dodać barwników spożywczych. Są one takie same, jakich używa się do przygotowania słodkich cukierków odpustowych. W Błoniu przy wypieku opłatków pracują przez cały rok 4 osoby – jest to praca mozolna, ale zapotrzebowanie bardzo duże – zauważa ks. Saładyga.
W tym roku upieczono w Błoniu 130 tys. kompletów wigilijnych opłatków, które trafią głównie na stół wiernych diecezji tarnowskiej. Część kompletów zamówiły polskie parafie we Francji i Niemczech oraz Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.
Dochód uzyskany ze sprzedaży opłatków przeznaczany jest na działalność Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.