Jak rozmawiać z dzieckiem na temat czystości? – konferencja w Zielonej Górze
07 marca 2015 | 14:16 | kk Ⓒ Ⓟ
„Jak rozmawiać z dzieckiem na temat czystości?” – to temat przewodni konferencji dla rodziców i wychowawców, która odbyła się 7 marca w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze.
„Trudności w komunikacji międzypokoleniowej – jak mówić o czystości?” – ks. prof. Andrzej Draguła (dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego), „Medyczne aspekty czystości” (mgr Agnieszka Tokarz – położna, instruktor NPR), „Seksualizacja dzieci i młodzieży – zagrożenia” (mgr Agnieszka Domowicz – pedagog i doradca rodzinny), „Pedagogika czystości – czystość to styl życia” (ks. dr Grzegorz Cyran) – tych prelekcji można było dziś wysłuchać podczas konferencji.
Konferencja wpisuje się w diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016 przebiegające w tym roku pod hasłem „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. – O czystości rodzice z dziećmi i wychowawcy rzadko rozmawiają. Dlaczego? Może dlatego, że po prostu nie wiemy jak rozmawiać o tak delikatnej sferze życia. Pomyśleliśmy więc o konferencji dla osób dorosłych, aby mogli z odpowiednią argumentacją i skutecznie docierać do swoich dzieci – wyjaśnia ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Całość poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefan Regmunt, który podkreśla, że Kościół powinien odważnie podejmować ten temat. – Okres dojrzewania to trudny czas, zarówno dla młodzieży, jak i rodziców oraz wychowawców. Trzeba szukać sposobów jak ich otwierać, aby mieli do nas zaufanie. Jednocześnie jakie pytania stawiać, żeby ich nie zraziła ta nasza troska – zauważa biskup. – Pewne zjawiska buntu trzeba rozumieć jako element przejściowy. Musimy oczywiście chronić młodych ludzi, aby nie weszli w taki świat z którego trudno później wyjść – dodaje.
Ks. Dragują mówił o trudnościach w komunikacji międzypokoleniowej. – Nie jest łatwo rozmawiać o czystości w relacji rodzic-dziecko dlatego, że seksualność jest zawsze jakimś tabu. I tabu powinno pozostać. Nie możemy do czystości i seksualności podchodzić w sposób czysto naturalistyczny. Musi być ten element tajemniczości, sakralności i świętości. A z drugiej strony jednak jest w nas takie podświadome przekonanie, że seksualność jest skojarzona ze sferą nieczystą. Być może to błąd w wychowaniu i stereotypy, które funkcjonują w kulturze – mówi ks. Andrzej Draguła.
– O czystości trzeba starać się mówić bez zaskoczenia i zażenowania. – Trzeba mówić o tym językiem jak najbardziej zbliżonym do języka anatomii, takiego neutralnego. Nie dobrze, gdy pojawiają się nacechowania wulgarne bo one od razu sugerują, że to jest jakaś sfera nieczysta, ale znowu uciekanie się do różnego rodzaju metaforycznych, czy eufemistycznych porównań też odrealnia i przekłada na pseudoduchową płaszczyznę, która nie dotyka istoty rzeczy. Myślę, że trzeba po prostu nazywać rzeczy po imieniu – dodaje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.