Jaka przyszłość grekokatolików za oceanem?
07 czerwca 2019 | 09:27 | kg (KAI/RISU) | Filadelfia Ⓒ Ⓟ
Wierzymy, że Kościół ma przed sobą odnowę a nie „słodką śmierć” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk na spotkaniu z biskupami i duchowieństwem metropolii filadelfijskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Odbyło się ono 5 czerwca w Filadelfii w związku ze wstąpieniem na urząd nowego metropolity abp. Borysa Gudziaka.
Zwierzchnik UKGK oznajmił, że spotkanie to zaplanowano nie po to, aby powiedzieć coś kapłanom, ale aby ich wysłuchać, toteż zachęcił ich do szczerej bratniej rozmowy. „Wszyscy mamy nadzieję, że nasz Kościół w Ameryce wkroczy w nowy etap swej historii i bardzo bym chciał, aby było to czas odrodzenia. Ale jest ono niemożliwe bez wspólnej pracy” – powiedział arcybiskup. Dlatego, korzystając z okazji, zaprosił obecnych do wspólnego omawiania i poszukiwania dróg rozwoju.
Przyznał, że nieraz słyszał, iż brakuje spojrzenia w przyszłość „naszego Kościoła na tym kontynencie i że musimy być przygotowani na «słodką śmierć»”. Zdaniem mówcy, to nieprawda, a „my jesteśmy powołani nie do niszczenia, ale do budowania i rozwijania”. „Dlatego zastanówmy się wspólnie, co i jak zrobić, abyśmy mieli życie” – zachęcił abp Szewczuk.
Następnie odbyła się braterska wymiana zdań, w toku której księża poruszali takie zagadnienia, jak język nabożeństw i Kościoła, czy trzeba być obowiązkowo Ukraińcem, aby stać się członkiem UKGK. Zastanawiano się nad gorliwością samych duchownych, nad ich aktywną służbą nie tylko w czasie liturgii, ale też w innych dziedzinach życia parafialnego. Tematem ważnym, z ich punktu widzenia, jest również sprawa kierownictwa ze strony biskupów, które winno się opierać na podejściu nie administracyjnym, ale ojcowskim. Inne omawiane zagadnienie to solidarność w łonie duchowieństwa.
Po tych wypowiedziach głos zabrał jeszcze raz abp Szewczuk, dziękując kapłanom za ich posługę Bogu, Kościołowi i ludziom oraz za to, że wybrali dla siebie misję i służbę. „Chcę wam dzisiaj podziękować w imieniu naszego Kościoła za to wszystko, co dajecie z siebie dla dobra ludu Bożego” – oświadczył zwierzchnik UKGK. Poprosił również swych słuchaczy, aby przeczytali książkę bł. Emiliana (Omelana) Kowcza „Dlaczego nasi uciekają od nas?”.
Spotkanie zakończyło się przedstawieniem planu duszpasterskiego eparchii (diecezji) św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu (którą jeszcze do niedawna kierował bp Gudziak), wypracowanego w ciągu kilku lat podczas wspólnych debat i dyskusji duchowieństwa i świeckich tej jednostki kościelnej.
Oficjalne objęcie urzędu przez nowego metropolitę filadelfijskiego Borysa Gudziaka odbyło się 4 bm. w katedrze greckokatolickiej Niepokalanego Poczęcia NMP w Filadelfii z udziałem 50 biskupów wschodnich Kościołów katolickich (łącznie z UKGK) i Kościoła łacińskiego, ponad stu księży i zakonników. Uroczystej liturgii przewodniczyli abp S. Szewczuk i nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych abp Christophe Pierre, który w imieniu Franciszka odczytał dekret o powołaniu bp. Gudziaka na to stanowisko i wręczył mu bullę nominacyjną. „Papież wysoko ceni stopień naukowy Ekscelencji i jego oddanie posłudze UKGK” – głosił dokument watykański.
Z kolei sekretarz Synodu Biskupów UKGK bp Bohdan Dziurach odczytał dekret głowy UKGK w sprawie ogłoszenia władyki Borysa arcybiskupem metropolitą filadelfijskim.
Nominat złożył Wyznanie Wiary, po czym abp Szewczuk odmówił modlitwę o pomyślną posługę nowego zwierzchnika UKGK w USA i wręczył mu pastorał metropolitalny – symbol jego posługi. W wygłoszonym później kazaniu zaznaczył m.in., że wierni oczekują od Kościoła odnowy, odrodzenia i świadectwa wiary. „Masz uczyć ludzi wiary w Boga i leczyć ich z ran niewiary” – wskazał zwierzchnik UKGK. Wiernych zaś wezwał do otwarcia się na działanie Ducha Świętego, przyjęcie nowego biskupa i do pójścia za nim.
Z okazji intronizacji w dniach 2-9 czerwca w Filadelfii i Waszyngtonie odbywają się uroczystości pod hasłem „Z serca do serca”, które zaproponował abp Gudziak, życząc, „abyśmy w ten sposób żyli i świadczyli o Bogu”.
Abp Borys Gudziak urodził się 24 listopada 1960 w Syracuse (USA) w rodzinie emigrantów ukraińskich. Kształcił się na uczelniach amerykańskich i w Rzymie. Po rozpadzie ZSRR i powstaniu niepodległej Ukrainy w 1991 przybył w rok później do kraju przodków i tu włączył się od razu w działalność odrodzonego Kościoła greckokatolickiego. W latach 1995-2000 był wicerektorem Lwowskiej Akademii Teologicznej, a w latach 2000-02 – pierwszym rektorem nowo utworzonego na jej bazie Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. 26 listopada 1998 przyjął święcenia kapłańskie.
21 lipca 2012 Benedykt XVI mianował go biskupem egzarchatu apostolskiego dla wiernych ukraińskich we Francji, krajach Beneluxu i Szwajcarii. Sakrę nominat przyjął 2 grudnia tegoż roku. A gdy 19 stycznia 2013 papież podniósł tę jednostkę kościelną do szczebla eparchii św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu, bp Gudziak został jej pierwszym pasterzem. 18 lutego br. Stolica Apostolska ogłosiła o przeniesieniu go do metropolii filadelfijskiej i to stanowisko objął on oficjalnie 4 bm. jako siódmy z kolei jej rządca.
Archieparchia filadelfijska UKGK powstała w 1914 jako ordynariat dla wiernych obrządku wschodniego a pierwszym jego ordynariuszem był bp Soter Ordyński. 8 maja 1924 papież podniósł go do rangi egzarchatu apostolskiego, a obecną nazwę i szczebel ta jednostka kościelna ma od 10 lipca 1958. Od 16 kwietnia 2018 metropolia była nieobsadzona, gdy ustąpił abp Stefan Soroka.
Metropolia liczy obecnie ponad 13 tys. wiernych w 62 parafiach i 2 misjach w 6 stanach. W jej skład wchodzą eparchie: Stamford, św. Mikołaja w Chicago i św. Jozafata w Parmie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.